hamileligin-ilk-belirtileri

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?


Hamilelik her bayan için çok özel bir dönemdir. Bu özel dönemi sağlıklı, huzurlu ve sorunsuz geçirebilmek her anne adayının hayalidir. Özellikle yeni evlenen bayanlar en ufak bir durumda hemen heyecanlanıp hamile olduklarını düşünerek hayallere kapılabilir. Ya da hamile olduğunun hiç farkında olmayabilir. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için sizlere hamilelik belirtileri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bazen vücudunuzun size göndermiş olduğu bazı sinyalleri yorumlamakta güçlük seçebilirsiniz. Bu nedenden dolayı hamile olabileceğinizden şüphe duyuyorsanız, muhtemelen bu durumu teyit etmek isteyeceksiniz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kolay yolu ise reçetesiz satın alabileceğiniz bir ev gebelik testi olacaktır. En son gebelik testleri atladığınız regl döngüsünün ilk günü kullanabilirsiniz. Bu testin sonucu yüzde 95 üzerinde doğrudur ve kaç haftalık hamile olduğunuza dair bir tahmin bile verebilir. Hamile olduğunuzu anladığınız anda doktorunuzdan ilk doğum öncesi ziyareti için bir randevu almanız oldukça önemlidir.

hamileligin-ilk-belirtileri-nelerdir-1-min

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

# Bir regl döngüsünü atlamak

# Sık sık idrara çıkma durumu

# Göğüslerde hassasiyet, göğüs uçlarında karıncalanma ve göğüslerin şişmesi

# Sabah bulantısı ve günün herhangi bir saatinde olabilecek mide bulantısı

# Meme ucu çevresindeki renk değişimi (koyulaşma), göğüslerdeki damarların renginin belirgin hale gelmesi

# Göbeğinizden kasık kemiğinize kadar uzanan koyu bir çizginin belirmesi

# Eskiye oranla artan yemek yeme arzusu

# Sürekli uyku hali ve yorgunluk hissi

yukarıda belirttiğim bu belirtilerden herhangi biri sizde varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Doktorunuz sizi muayene ederken, rahim ağzı renginde ya da sıklığında değişiklikler, doğum öncesi bir kalp atışı işitme veya bir ultrason monitörü ile fetusun algılanması gibi hamileliği teyit edebilen diğer belirtileri gözlemleme fırsatı bulacaktır. Eğer kontrole gittiğinizde hamileyseniz, siz ve bebeğinizin en iyi şekilde hamilelik sürecine başlangıç yapması için doktorunuz ile birlikte doğum öncesi randevularınız ayarlanacaktır.

Sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamak için lütfen beslenme düzeninize ve hayat kalitenize özen gösteriniz.

Sağlıkla kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Regl Döneminde Beslenme başlıklı makalemizde adet döneminde beslenme, egzersiz ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
90 Paylaşım, 92 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir