hamilelik-doneminde-yapilmasi-gereken-uclu-test

Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken Üçlü Test


Hamilelik döneminde yapılması gereken üçlü test uygulaması oldukça önemli testler arasında yer almaktadır. Bu test hamilelik döneminin 16. ve 20. haftaları içerisindeyken yapılması gerekir.

Üçlü testin yapılacağı gün anne adayı ilk olarak ultrason ile muayene edilir. Daha sonra ise anne adayından kan alınır. Kanın ultrasonun yapıldığı gün verilmesi oldukça önemli bir konudur. Anne adayından alınan kanda B-HCG, AFP ve serbest estriol değerleri kontrol edilecektir. Elde edilen bu veriler ve anne adayının ultrason verileri gibi bunun yanında birkaç bilgi daha bilgisayara girilerek kayıt altına alınır. Elde edilen bu sonuçlara göre bilgisayar bebeğin nöral tüp defekti, down sendromu veya Edwards sendromu olma risklerinin belirlenmesi sağlanır.

hamilelik-doneminde-yapilmasi-gereken-uclu-test1-min

Üçlü test yaptırmış olan anne adaylarının sonucu görmek için çok fala beklemesine gerek yoktur. Bu testi yaptıran anne adayı test sonuçlarını en geç 1 ya da 2 gün içinde alabilir. Anne adayı sonucu aldıktan sonra mutlaka bu sonucu doktora göstermesi gerekir. Çünkü bebekte herhangi bir risk bulunuyorsa hamileliğin nasıl devam edeceği veya devam edip etmeyeceği konusunda doktor ile anne adayının birlikte karar vermesi gerekir. Hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Test sonuçlarını aldıktan sonra konu ile ilgili doktorunuz sizin ve bebeğinizin için tüm detaylı bilgileri verecektir.

Eğer ki yapılan üçlü test sonucunda bebeğinizin bu gibi rahatsızlıkları olma riski çok düşük bir yüzde ise herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Fakat yapılan üçlü test sonucunda bu risk yüksek bir yüzde olarak çıkarsa o zaman farklı testlerde yaptırmanız gerekecektir. Bu testler neler mi? Amniyosentez ve CVS testleri yaptırmanız gerekir. Bu testlerin yapılıp yapılmaması konusunda ise yine doktorun aileyi bilgilendirmesi gerekir. Aile bu testleri yaptırma ya da yaptırmama konusunda kendi karar vermek zorundadır.

Genel olarak hastanelerde yapılan üçlü test fiyatlarına göz attığımız aman hangi hastanede yapıldığına göre bir miktar değişiklik gösterse de çoğunlukla 100 TL ila 200 TL arasında olduğunu söyleyebilirim. Eğer özel sağlık sigortanız veya SGK’nız var ise anlaşmalı hastanelerde üçlü testi yaptırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kulaklıkla Son Ses Müzik Dinlemenin Zararları başlıklı makalemizde kulak sağlığı, sağlık ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

106
102 paylasim, 106 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı