hamilelik-donemi

Hamilelik Dönemiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Hamilelik süreci kadınlar için oldukça zor bir süreçtir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için kaygılanan anne adaylarının etrafı ise annenin kaygısını arttıran birçok hurafe ile doludur. Hamilelik dönemiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar neler? Sizler için araştırdık.

Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir

Bu çok yanlış bir düşüncedir. Neden mi? Saçınıza sürdüğünüz boya derinize değer, ancak bebeğinize herhangi bir zararı bulunmaz. Özellikle doğal karışımlı boyaları tercih ederseniz bu olası ihtimalleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Dikkat etmeniz gereken tek unsur ise boyanın kokusudur. Neden mi? Boya kokusu mide bulantılarına yol açabilmektedir. Bunu önlemek için havadar bir ortamda saçınızı boyatmaya dikkat etmelisiniz.

Hamileler 2 Kişilik Yemeli

Bebeğin sağlığı için fazla protein ve vitamin almanız gerekir. Ancak 2 kişilik yemeniz bebeğinize ileride obezite sorunlarına yol açabilir. Bebeğinizin gelişimi için 1 bardak süt ve bol yeşillik ile beyaz peynirli sandviç yemeniz ihtiyacınız olan tüm protein ve vitamini karşılayacaktır.

Karın Dik Büyüyorsa Bebeğiniz Erkektir

Kesinlikle böyle bir %100 doğruluk yoktur. Her kadın farklı bir anatomiye sahiptir. Bu nedenle bebek ona göre büyür ve hareket etmektedir. Cinsiyet farkına göre değişik pozisyonlar bulunmaz. Bir kadının 1 kız ve 1 erkek çocuğa hamileliğinde aynı görünmesi veya farklı görünmesi muhtemel bir durumdur. Hareketini ve pozisyonunu bebek seçer.

Mide Ekşimesi Bebeğinizin Saçı Yüzündendir

Hamilelik döneminde yaşanan mide ekşimesi ve mide yanmasının asıl sebebi, hormonlarınızın mide kapakçıklarını gevşetiyor olmasıdır. Bebeğinizin saçı olması ihtimali bulunmaz.

Balık Yemek Bebeğe Zarar Verir

Balık tüketmek aksine bebek için çok faydalı bir beslenmedir. Haftada 2 porsiyon balık yemenizde hiçbir mani yoktur. Balık tüketerek bebeğinizin gelişimini ve göz sağlığını korumuş olursunuz. Somon ya da ton balıkları özellikle hamilelik döneminde tüketmeniz gereken balıklardır.

Hamileyken Seks Yapılmaz

Seks yapmanızın bebeğe zarar vereceğine inanmanız tamamen yanlış. Bebeği plasentası ve rahim kasları korur. Yalnızca cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız var ise bu şekilde bebeğe bulaşabilir. Bu yüzden seks esnasında mutlaka prezervatif kullanmalısınız.

Grip Aşısı Yaptırmak Hamilelere Zarar Verir

Tabi ki de hayır! Grip aşısı, anne adayının ve bebeğinin hastalıklardan korunmasını sağlar. Doktor gözetiminde grip aşısı yaptırmanızın herhangi bir sakıncası yoktur. Unutmayın ki, hamilelikte grip çok ağır geçebilmektedir. Aynı zamanda hamileler birçok insandan daha fazla gripten etkilenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Regl Sancısıyla Başa Çıkmanızın Yolları başlıklı makalemizde adet dönemi sancı, adet sancısı neden olur ve regl sancısı neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

110
109 Paylaşım, 110 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir