hamilelikte-ayak-burkulmasi

Hamilelikte Ayak Burkulması


Hamilelik yeterince zorlu ve tehditlere açık bir dönemken size önemli bir bilgi vermek istiyorum. Hamileliğin son aylarında ayak bileği travmalarının sıkça yaşandığını sizlere hatırlatmak isterim.

Peki, hamilelikte ayak burkulması sıklıkla neden olur?

Hamilelerin vücudunda salgılanan relaksin hormonu bu burkulmanın asıl sebebidir. Bu hormon sadece gebelik sürecinde yumurtalıklarda salgılanmaktadır. Hamilelikte kalça kemiğine ait olan eklemler arasında bulunan bağların gevşemesini sağlar, serviksi yumuşatır ve genişletir. Bu yüzden doğumu kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Fakat bu hormon yalnızca doğumla ilgili bölgeleri değil, vücutta bulunan diğer bağlarında gevşemesine neden olur. Vücut ağırlığının artması ve ayaklarda oluşan şişmelere bağlı olarak hamileler en çok ayak bileğini burkmaktadır.

Ayağınızı burktuğunuzda kendinizi zorlarsanız, ayak bileğinizin çevresinde;

  • Şişme
  • Ağrı
  • Kızarıklık ve birkaç gün sonra morarma
  • Dokununca hassasiyet
  • Ağırlık verirken üzerine basamama ve ağrı gibi şikayetleriniz olabilir.

Bu gibi bir travmada ilk yapmanız gereken şey atak bileğinizi kalp seviyenizden yukarı tutmak olacaktır. Uygun pozisyonu aldıktan sona ise burkulan bileğinize buz uygulamanız gerekir. Eğer bunu yaparsanız ayak bileğinizin şişmesini engeller ve ağrının azalmasını sağlarsınız.

Bağ yaralanmalarını tedavi etmenin en etkili yolu manuel tedavidir. Son yılların en güncel tedavi yöntemlerinden biri olan manuel tedavi; elle muayene ve elle tedaviye dayanmaktadır. Ayak bileğinizin çevresindeki bağların kontrol edilmesinden sonra gerekli olan bağlara manuel tedavinin yöntemlerinden biri olan friksiyon masajı uygulanabilir.

Böylece ayak bileğinizin kanlanması düzene girecek ve iyileştirici maddelerin gelmesi sağlanacaktır. Tabi her şeyde olduğu gibi ayak bileği burkulmasında da uzman bir doktora mutlaka danışmalısınız.

Hamilelikte yaşanan burkulma sonucunda ayak bileği tedavi edilmemiş ise hamilelik sonrasında da sizi bu tarz yaralanmalara çok daha yatkın bir hale getirebilir. Eğer ki ayak bileği travmaları tekrar ederse ve tedavi altına alınmazda, ileride sizi çok daha ciddi sorunlar bekleyecektir.

Bel, kalça, diz ve omurga sağlığını bile tehdit edebilecek sorunlara gebe olan ayak bileği burkulmasının mutlaka uzman bir doktor tarafından vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler başlıklı makalemizde doğum, doğum belirtileri ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
80 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı