hamilelikte-cig-balik-tehlikesi

Hamilelikte Çiğ Balık Tehlikesi


Mutlu ve huzurlu bir aile kurmanın temel yapı taşları arasında yer alan çocuk, her kadın için büyük bir heyecan ile beklenen ve hassas bir şekilde gelişimine katkıda bulunulması gereken büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluk ilk olarak anne karnında başlar ve yaşam boyu devam eder. Hamilelik süreci birbirinden farklı dönemleri içermektedir. Her aşamada hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atacak durumlardan kaçınılması gerekmektedir.

Sağlıklı bir şekilde hamileliğin sonlandırılması ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya getirilmesi son derece önemlidir. Bu durumda anne adaylarının dikkat etmesi gereken hayati koşullar bulunmaktadır. Uzmanların görüşlerini sizler için inceledik ve son zamanlarda popüler olan çiğ et tüketiminin aslında hamilelikte çiğ balık tehlikesi saçtığını öğrendik. Peki, hamilelikte çiğ balık tehlikesi nedir ve ne gibi önlemler alınması gerekir? Besin zehirlenmesine neden olan birtakım mikroorganizmalar pişirme esnasında oluşan ısı ile yok olmamaktadır. Bu yüzdende hijyenik kurallara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Anne adaylarının sık sık ellerini yıkaması, tırnaklarının kısa olması, yemek pişirirken herhangi bir aksesuar kullanmaması ve kağıt havlu kullanıyor olması son derece önemlidir. Besin zehirlenmesi hamilelik döneminde çok ciddi bir şekilde seyreder ve botulinum toksini oksijensiz ortamda çoğalabileceği için konservelerin usulüne uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Anne adaylarının konserve gıda satın alırken kutusunun hasar görmemiş olmasına ve son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmesi gerekir. Elbette ki hem uzmanlar hem de biz hamilelikte bu tür ürünlerden uzak durulması gerektiğini vurguluyoruz. Hamilelerin özellikle taze sebze ve meyve ile beslenmesini öneriyoruz. Anne adaylarının içme suyunun kaynağına da dikkat etmesi gerekir. Güvenmediğiniz ve bilmediğiniz bir su kaynağını kullanmak zorunda kalırsanız mutlaka suyunuzu içmeden önce kaynatmanız gerekecektir.

Pastörize edilmeyen süt ve taze peynir tüketimi de besin zehirlenmesine neden olabilecek bir risk taşımaktadır. Hamilelikte çiğ tavuk, çiğ et ve kümes hayvanlarının etlerini çıplak elle dokunduktan sonra anne adayının ellerini sabun ve bol sıcak su ile yıkaması gerekir. Yumurtayı tüketmeden önce yine su ile yıkayın ve çiğ balık tüketmeyin.

Bir önceki yazımız olan Alerjik Burun Eti Büyümesi başlıklı makalemizde alerjik rinit, burun eti şişmesi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

87
91 Paylaşım, 87 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir