Hamilelikte Cinsel İlişki Tehlikeli Mi?


Anne adaylarının ve eşlerinin merak ettikleri en önemli konulardan bir tanesi de hamilelikte cinsel ilişki tehlikeli mi? sorusudur. Bu soruya sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için anne adaylarının mutlaka doktora danışması ve kontrol altında cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Tabi ki bazı durumlarda hamilelikte cinsel ilişki tehlikeli olabilir.

Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bebek, rahimdeyken gebelik kesesinde gelişimini sürdürmektedir. Bulunduğu kesenin içerisi rahim içi sıvılar ile doludur. Hem bebeğin konumu hem de kese sayesinde cinsel ilişki sırasında bebeğe temas kesinlikle mümkün değildir. Bebeğe zarar gibi bir durum söz konusu olmadığından dolayı cinsel ilişkiye girilebilir. Sadece riskli gebeliklerde cinsel ilişki hayati tehlike yaratabilir.

Bunun haricinde cinsel ilişki için ilk olarak akıntı, enfeksiyon ve kanama varlığının da dikkate alınması gerekir. Bu gibi belirtileriniz yoksa ve doktorunuz size düşük tehlikesi ya da herhangi bir gebelik riskinizin olduğunu söylemediyse, eşinizle gönül rahatlığı ile cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Kadınlar DİKKAT!

Sizin burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise; orgazm esnasında rahim kasılmalarınızın gebelikle birlikte artacağıdır. Bu durumda endişelenmeyin.

Cinsel ilişki sırasında ya da cinsel ilişki sonrasında anne adayında herhangi bir kanama durumu meydana geldiyse, hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Hamileyken Prezervatif Kullanılması Gerekiyor Mu?

Hamilelikte meydana gelebilecek birtakım enfeksiyonlar tehlikeli olabilir. Bu nedenle eşiniz ve siz her zaman tedbirli olmalı ve cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmalısınız. Ayrıca kayganlaşmayı arttırmak amacı ile kullandığınız losyon ya da krem tarzı ürünlerden uzak durmalısınız.

Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişki Yaşanabilir?

Anne adayının düşük, erken doğum gibi tehlikeli durumları varsa ya da tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleri ile gebe kalmışsa, hamilelik öncesinde servikal yetmezlik tanısı konulmuşsa ve anne adayı genital enfeksiyona sahipse doktorun izin vermediği taktirde cinsel ilişkiden kaçınması gerekir.

Eğer hamilelik sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa ve herhangi bir tıbbi tehlike bulunmuyorsa, anne adayı cinsel ilişkide bulunabilir. Anne adayı kendini iyi hissettiği sürece her ay cinsel ilişkiye girebilir.

Fakat gebeliğin son 3 aylarında orgazmın ve meme başlarının uyarılmasıyla gelişen şiddetli kasılmalardan dolayı ortaya çıkabilecek risklerle karşılaşmamak için cinsel ilişkiye ara verilmesi gerekir.

Sağlıkla kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Erkekler Hakkında Bilmedikleriniz başlıklı makalemizde cinsellik, erkek ve ilişkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

94
96 paylasim, 94 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı