Hamilelikte-Nasıl-Yatılır

Hamilelikte Nasıl Yatılır?


Anne adaylarının en çok merak ettiği bir konudan herkese merhaba! 🙂 Bugün,  hamilelikte nasıl yatılır? sorusunun cevabını bulabileceğiniz bir konuyu ele aldım. 🙂

Hamilelik döneminde anne adayının rahat bir şekilde nefes alabilmesi, bebeğin beslenmesi, gelişmesi ve kalbi için bir risk doğmaması adına annenin sol tarafının üzerine yatması önerilmektedir. Vücudun tam ortasında sol tarafa oranla sağ tarafa daha yakın olan en büyük toplar damarımız geçmektedir. Sağ tarafa yatıldığı zaman rahim, toplar damara baskı yapacaktır. Bu durum sonucunda ise kalbe dönen kan miktarı büyük bir oranda azalacaktır. Bu durum bebeğe giden kan miktarının da azalmasına neden olacaktır.

Anne adayı, vücudunda sağ tarafa yattığı zamanlar bedenindeki şişkinliklerde artma meydana gelecektir. Gebeliği süresince anne adayı sol tarafa yatmalı ve bacaklarını karın bölgesine doğru çekmelidir. Eğer ‘ben deli yatarım sağ tarafıma dönerim’ diyen bir anne adayıysanız, sırtınızın arka tarafına büyükçe bir yastık koyarak bu durumu rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Hatta hamile yastığı olarak üretilen oldukça rahat ve büyük yastıkları denemenizi öneririm.

Eğer yeni hamileyseniz kesinlikle yüz üstü yatmamanız gerekir. Yüz üstü yattığınız zaman rahme ve bebeğe büyük bir baskı yapmış olursunuz. Gebeliğin son dönemlerinde ise sırt üstü kesinlikle yatılmamalıdır. Sırt üstü yatıldığı zaman rahim yani bebeğin bütün ağırlığı omurgalar, bağırsaklar, toplardamar ve sırt bölgesine baskı yapacaktır. Vücudunuzdaki bu baskı basur ve şiddetli bel ağrıları çekmenize neden olacaktır. Sırt üstü yatmak aynı zamanda anne adayının kan basıncında düşüşe sebep olur. Böyle bir durumda annede baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkacaktır.

Hamilelik döneminde verimli bir uyku çok önemlidir. Sizde verimli bir şekilde uyumak isteyen bir anne adayıysanız,  gece yatmadan önce çay, kola ya da kahve gibi kafeinli içecekleri tüketmemelisiniz. Yatmadan önce son olarak 2-3 saat içerisinde çorba, soda ve su gibi sulu içecek tüketmeyi de bırakmanız gerekir. Bu dönemde aynı saatlerde yatmaya özen göstermelisiniz. Anne adayı en az 7 saat uyumalıdır. Yatmadan önce rahatlamak için ılık bir duş size iyi gelecektir.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan FSH Hormonu Yüksekliği başlıklı makalemizde hamilelik, kadın sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

82
80 paylasim, 82 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı