hamileyken-anne-ve-bebek-icin-tehlike-iceren-bitkiler

Hamileyken Anne ve Bebek İçin Tehlike İçeren Bitkiler


Besinlerin doğallıktan gitgide uzaklaşmasıyla birlikte bitkisel ürünler daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle hamile kadınların ilaç kullanımı sınırlı ve zararlı olduğundan dolayı herhangi bir sağlık probleminde bitkisel çözüm arayışına girmek zorunda kalıyorlar.

İnsanların ‘bitkisel olan iyidir’ düşüncesini kullanarak piyasada birbirinden farklı ürünler pazarlanıyor ve zararlarından hiçbir şekilde bahsedilmiyor. Aynı zamanda evde kendi kendinize hazırlayacağınız bitkisel karışımlarda bilinçli olmazsanız hem bebeğe hem de kendinize zarar verebileceğiniz için dikkatli olmanız gerekmektedir. Hamileyken kullanıldığı zaman anne ve bebek için zararlı olabilecek bitkiler neler? Sizler için bir araya getirdik.

1) Bitkilerin fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden düzenli olarak tükettiğiniz bitkisel ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

2) Aslında doğal ve faydalı olarak gördüğümüz bitkileri iyi bir şekilde araştırmalı ve mutlaka az miktarlarda tüketmeye özen göstermelisiniz.

3) Özellikle regl dönemlerinde rahatlatıcı etkileri sebebi ile sık sık kullanılan adaçayı, sinameki akdiken, Cezayir menekşesi, rezene, mazı, meyan kökü, kekik, ökse otu, ravent (ışgın), yarpuz ve pelin otu gibi bitkilerde düşüğe ve erken doğuma sebep olabilir.

4) Kabızlığın giderilmesi için sıklıkla kullanılan rahatlatıcı bitkiler, düz kasların yani rahim kaslarının kasılmasına, gereksiz yere uyarılmasına neden olmaktadır. Bu durum doğal olarak düşüğe sebep olabilmektedir. Bu etkiyi gösteren bitkilerden bazılar; acı çiğdem, aloe vera, sinameki, akdiken (geyik dikeni) ve topalak gibi bitkilerdir.

5) Fesleğen ve kekik gibi bitkiler yemek pişirilirken az miktarda tat vermek adına kullanıldığı zaman zararlı olmasa bile, direkt çay olarak demlendiği zaman ya da günlük kullanımı 1-2 tatlı kaşığını geçtiği zaman zararlı olabilir.

6) Emenagog etkili bitkiler, genellikle adet görmeyi kolaylaştırmalarıyla bilinmektedir. Akdiken, Cezayir menekşesi, çarkıfelek (passiflora), mazı, civanperçemi, meyankökü, ökseotu, pelin otu, kekik, ravent (ışgın) ve sinameki gibi bu tür bitkiler hamilelik döneminde kullanılmaması gereken bitkiler arasında yer almaktadır.

7) Tarçın ve kimyon gibi baharatlarda rahim kasılmalarına neden olacağı için çok sık tüketilmemesi gerekmektedir.

8) Siyah çayın aşırı tüketilmesi çarpıntıya neden olacağı için rahatsızlık hissi verebilir.

9) Sarımsak çok faydalı bir besin olsa bile, hamilelik döneminde kullanımı mide yanmalarına sebebiyet verebilir.

10) Aşırı maydanoz tüketimi rahim kasılmalarına sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Beyin Gelişimini Etkileyen Faktörler başlıklı makalemizde çocuk gelişimi, çocuk sağlığı ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

111
108 Paylaşım, 111 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir