hassas-cilt-bakimi-nasil-olmali

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?


Hassas cilt bakımı sandığınız kadar zor değil. Tabi ki normal cilde göre daha fazla sorun çıkacak ve sizde bu sorunları çözmekle uğraşacaksınız, fakat bu sorunların hiçbiri güzel bir cilde sahip olmanıza engel olmayacaktır.

# Hassas cilt bakımında yumuşak dokulu hatta en iyisi hassas ciltler için özel olarak üretilen ürünlerden yararlanmanız gerekiyor. İçerisinde; kalker, renklendirici, parfüm, sert dokulu kese veya fırça gibi aşındırıcıların bulunduğu ürünlerden kesinlikle uzak durunuz. Jeller ve temizleme yağları hassas cilt temizliği yaparken sizin için iyi bir tercih olmayacaktır. Bu gibi ürünler yerine, ölü hücreleri temizlerken içeriğinde meyve asidi bulunan temizlik ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

# Aleo vera, provitamin B5, allantoin, propolis ve bisabolol gibi organik içeriğe sahip olan kozmetik ürünleri tercih etmelisiniz. Bu içerikler güneşten korunmak adına kullandığınız ürünlerde de bulunmalıdır.

# Makyaj malzemeleri kullanırken de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Doğal mineral içeren yüz pudrası ve far kullanmaya özen göstermelisiniz. Ciltte uzun süre boyunca kalan makyaj malzemelerinden uzak durmanız gerekiyor. Neden mi? Çünkü yüzünüzde kalan makyaj malzemeleri cildinizin zarar görmesine neden olacaktır.

# Gün içinde cildinizi mineralli su ile nemlendirmelisiniz. Neden mi? Bu sayede cildinizin daha taze bir görünüm kazanmasını sağlayacaksınız. Geceleri mutlaka makyajınızı temizleyip uyumalısınız. Bunun için ise misel veya süt içeren bir losyon kullanarak makyajınızı temizlemelisiniz.

# Yeni satın aldığınız bir kozmetik ürününü 24 saat boyunca bileğinizde deneyin. Ardından yüzünüze ya da vücudunuza uygulayın. Bu sayede cildinizin reaksiyonunu ölçme fırsatınız olacak. Size iyi gelen bir ürün bulduğunuz zaman kolay kolay değiştirmeyin ve o ürünü kullanmaya devam edin. Neden mi? Çünkü hassas ciltler değişiklikten hiç hoşlanmazlar.

# Aşırı ısı dereceleri, yani hem çok sıcak ortamlar hem de çok soğuk ortamlar cildinize asla iyi gelmeyecektir. Bu gibi ortamlarda bulunmamaya çalışın.

# Bazı kozmetik markaları hassas ciltlere özel ürünler üretmektedir. Bu ürünler cildiniz için diğerlerinden çok daha kullanışlı olabilir. Günlük bakımınız için güvenilir ve size uygun içeriği sahip olan bir bakım seti satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cildiniz Hassas Mı? başlıklı makalemizde cilt bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
87 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir