Hayatınızı Tehlikeye Atan Davranışlar


Günlük yaşantımızda sürekli olarak uyguladığımız ve hayatımızı tehlikeye sokan davranışların aslında çoğu zaman farkında olmuyoruz. Hayatımızda riske sebep olan hatalar yaşantımızda belki de birer alışkanlık haline gelerek yaşantılarımıza yerleşmekte. Hayatınızı Tehlikeye Atan Davranışlar yaşamlarınızda birer alışkanlık olsa da bu alışkanlıkları değiştirmenin zamanı diyerek bunlara dikkat etmeliyiz.

El temizliğinde kullanılan antibakteriyel ürünler

El temizliğini sağlamak için çoğu kişi antibakteriyel ürünlerin temizlikte etkili olduğunu düşünürken aslında anbakteriyel jel ve sabunların içerisinde bulunan kimyasal maddeler vücudun ihtiyaç olan yararlı bakterilerin yok etmesiyle vücudun hormon dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Uyku düzeninde oluşan dengesizlikler

Yapılan araştırmalarda yetişkin bir bireyin uyku için ihtiyacı olan zaman günlük 7 saattir. Eğer günlük uyku ihtiyacınızı dengede tutmuyor ve olması gerekenden çok daha fazla uyuyor ya da uykusuz kalıyorsanız ilerleyen yaşlarda hafıza sorunları, unutkanlık gibi sağlık problemleri ile karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Ayrıca uyku düzensizliklerinden kaynaklı olarak uyku apnesinden depresyona kadar birçok hastalığı tetiklemektedir.

Doğru nefes almamak

Ne kadar doğru nefes aldığınızı düşünseniz de aslında çoğu kişi doğru nefes almadığının farkında değildir. Göğüsten alınan nefes, akciğerlerin sadece üst bölümünün çalışmasını sağlar ve göğüsten alınan nefes ile göğsünüzün şişmesiyle birlikte kafa ve omuzlar arka yöne doğru gerilir. Tamamen yanlış olan bu nefes alma yöntemi yerine akciğerlerin her iki kısmını doğru yöntemle nefes alarak çalıştırmanız gerekir. Bunun içinde en basit olan yöntemlerden biri düz bir zemine resimde göründüğü gibi uzanarak diyafram egzersizi ile doğru nefes almayı sağlayarak kalp ve damar rahatsızlık riskinizi indirgeyebilirsiniz.

Çağımızın en büyük hatalarından hareketsizlik

Özellikle bilgisayar başında sürekli olarak çalışılması sebebiyle sürekli olarak oturan kişilerin sağlık problemleri ile karşı karşıya kalma riski daha yüksek. Yapılan araştırmalarda ve uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda sürekli hareketsiz kalarak bilgisayar başında oturanların kalp ve damar rahatsızlıkları riskini %125 artmasına neden olurken saatlerce hareketsiz oturmak tansiyon be kan şekeri rahatsızlıklarını da tetiklemektedir. Bu nedenle otururken bile gerçekleştireceğiniz egzersizler hayatınızda son derece önemli bir role sahip.

Ayakkabı tercihinde yapılan hatalar

Ayakkabılarınızı seçerken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ne kadar giymekten vazgeçemediğiniz ve sevdiğiniz ama ayağınıza vuran, sıkan ve giyerken sizi gün içerisinde rahatsız eden ayakkabılarınızı kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Ortopedik olarak ayağınızı zarar veren bu ayakkabılar sadece ayağınıza zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda birtakım eklem ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Sigara İçmesini Engellemek İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde çocuk sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
91 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir