‘Hayır’ Kelimesini Hayatınıza Almanız İçin 6 Neden


İyi niyetlisiniz, kimseyi kırmak istemiyorsunuz ve bir türlü hayır kelimesini bir türlü hayatınıza alamıyor musunuz? Aslında ne kadar kimseyi kırmak istemeseniz de iyi niyetli bir şekilde insanlara yaklaşsanız da sonunda hep sorunlarla karşılan siz oluyorsunuz değil mi? Galiba yanlış tahmin etmedim ne derseniz 😉 Ayrıca herkesi mutlu etmek ya da memnun etmek zorunda değilsiniz öncelikle sizin mutlu olmanız gerektiğini unutmayın!

O zaman Hayır Kelimesini Hayatınıza Almanız için 6 Neden ile hayır kelimesini hayatımıza aşılayalım.

1# Eğer istediğinizden eminseniz ‘EVET’ kelimesini kullanın

Sizden biri istiyor ve siz içten bir şekilde yardımcı olmak ya da mutlu olacağınız için yapacaksanız cevabınız siz istediğiniz için ‘EVET’ olsun. Başkalarını mutlu etmek için, memnun olmasını sağlamak için ‘EVET’ demeyin. ‘HAYIR’ dediğiniz zaman kendinizi mutsuz hissetmeyeceksiniz aksine başkasını memnun etmek için yapacağınız bir şey yerine yapmaktan mutlu olacağınız işi yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca herkesin sizi sevmesi gerekmiyor öncelikle siz kendinizi sevin ve saygı duyun.

 2# Sizin zevklerinizin ve isteklerinizin önemli olduğunu unutmayın

İş ortamında ya da arkadaşlarınızda bulunduğunuz bir organizasyon içerisinde herkesin ortak görüşüne göre hareket edilmesi gerektiğinde düşüncelerinizi ya da ne yapmak istediğinizi söylemekten çekinmeyin. Kendi fikrinizi ve hoşunuza gidecek organizasyonu siz söylemezseniz kimse bilemez ve büyük ihtimal önemsemez. Sessiz kalmaktan vazgeçin ve kendinizi önemseyin. 😉

3# Çıkarları doğrultusunda yanınızda olan insanları hayatınızdan uzak tutun

İyi niyetlisiniz ve iyi niyetinizi kullanmaya çalışan insanlar daima etrafınızda olacaktır. Ancak sırf iyi niyetinizden dolayı yanınızda olduğunu düşündüğünüz insanları hayatınızdan çıkarın. Menfaatleri nedeniyle yanınızda olan insanların hayatlarınızda yer alması bile yaşam enerjinizi tüketmeye yeter. Hayatınızdan çıkarmaya başladıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

4# Gereksiz yere ‘Özür Dilerim’ demeyin

Siz başkalarını sürekli mutlu etmeye çalışırken ne kadar hayır deseniz de belki de en çok kullandığınız ‘Özür Dilerim’ kelimeleridir. Başkasından özür dilemeden önce benim özür dilememi gerektirecek bir durum söz konusu mu? diye kendinize sorarak bu alışkanlığınızı rafa kaldırın. Eğer gerçekten özür dilemenizi gerektirecek bir durum söz konusu ise özür dileyin.

 5# Davranışlara karşı kendi sınırlarınızı oluşturun

Başkalarının size karşı olan davranışları sizin tarafınızdan ne kadar kabul edilir ya da edilemez? Bu soruyu kendinize sorarak kendi cevaplarınızı verin ve kendi sınırlarınızı oluşturmaya başlayın. Eğer yapmanız gereken işleriniz var ve başkası sizden bir şey istiyorsa “Şu anda yardımcı olamayacağım” demek zor değil. Ya da şu anda yardımcı olamam ama örneğin 14.00-16.00 saatleri arasında yardımcı olabilirim diyebilmelisiniz. Kendi sınırlarınızı başkalarının aşmasına izin vermeyin.

6# Savunma durumuna geçmeyin

Kimi zaman karşımızdaki kişinin istediği bir yardıma hayır cevabını vermek sizi suçluluk psikolojisini hissetmenize neden olarak hemen savunma yapmanıza neden mi oluyor? Kesinlikle savunmaya geçerek neden yardımcı olamadığınızın sebeplerini sıralamaya başlamayın. Sıraladığınız bahaneler karşısında karşınızdaki kişi ters psikoloji uygulayarak size karşı baskın çıkabilir. Eğer siz yapmak istemiyorsanız cevabınızın her zaman net bir şekilde ‘HAYIR’ olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Yılda Mutlu Olmayı Öğrenin! başlıklı makalemizde kişisel gelişim, pozitif enerji ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

110
107 paylasim, 110 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı