bebeklerde-dis-curugu

Hazır Mamalar Bebeklerde Diş Çürüğü Yapıyor


Bebeklerde süt dişleri 6 aylıkken çıkmaya başlar. Bu dönemde bebeklerin ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi gerekir. Bunun için gazlı bir bez ya da yumuşak bir fırçadan yardım alınabilir. Macun kullanmadan yalnızca su ile temizliğin yapılması sağlanır. Fırçanın daha yumuşak olmasını istiyorsanız, birkaç dakika ılık suda bekletebilirsiniz.

Anne sütünde bulunan asit, bebeğin dişlerine zarar verebilir. Bu sebepten dolayı emzirmeden sonra bebeğin dişlerinin temizlenmesi gerekir.

Bebekle direk temas halinde bulunan ebeveynlerin ya da bakıcılarında ağız ve diş sağlığına özen göstermesi gerekmektedir. Bebeğin yemeklerini tatmak veya sıcaklığını kontrol etmek için kaşıklarının kullanılması, yemekleri soğutmak için üflemek gibi eylemler kişilerden bebeğe mikrobun  bulaşmasına neden olabilir.

Bebeklerin dişlerinde oluşabilecek siyah, beyaz ve kahverengi lekelerinde sürekli kontrol edilmesi gerekir.

Bebekler diş çıkarma sürecindeyken uyku bozukluğu, huzursuzluk, huysuzluk, eline aldığı her şeyi ağza götürme, tükürükte artış, ağız çevresine döküntü ve ateş gibi belirtiler gösterebilir. Bu gibi bir durumda ebeveynlerin ya da bakıcıların, bebeğin kaşınan etine yıkanmış nemli ellerle masaj yapması uygundur. Uykusuzluk ve huysuzluk durumu aşırı olursa bebeğinizi doktora götürün ve verdiği ağrı kesici ilacı kullanın.

Hazır Mamalar Bebeklerde Diş Çürüğü Yapıyor

Hazır mama ile beslenen bebeklerde anne sütü ile beslenen bebeklere göre çürük görülmesi riski çok daha fazladır. Neden mi? Çünkü anne sütüne oranla hazır mamalar daha karyojeniktir. Bu sebepten dolayı hazır mama ile beslenen bebeklerse ağız bakımına ekstra önem verilmesi gerekiyor. Bebeğin sadece ağız ve diş sağlığı için değil, eğer annenin yeteri kadar sütü varsa ve bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi yoksa hazır mama tercihi yerine doktorunun önerdiği süre boyunca anne sütü ile beslemesi çok önemlidir. Anne sütü ile beslenen çocukların kemik yapılarının diğer bebeklere oranla daha güçlü olduğu ve bağışıklık sisteminin de daha kuvvetli olduğu bir gerçektir.

İlk süt dişini 6 aylıkken çıkaran bebek, 20 adet dişini ise 3 yaşına gelene kadar çıkarmaya devam eder. Süt dişlerinin geç ya da erken çıkması endişelenecek bir durum değildir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bir Adım başlıklı makalemizde egzersiz, sağlıklı yaşam ve yürüyüş yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

104
107 Paylaşım, 104 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir