Her Hafta Tüketilmesi Gereken Sağlıklı Besinler


Protein

Protein için illa et yemeniz gerekmiyor. Zira mercimek başta olmak üzere kinoa ve karabuğday gibi birçok besinden ihtiyacınız olan proteini alabilirsiniz. Üstelik bu besinler tokluk hissi sağlayacak ve çabuk acıkmayı engelleyerek ani şeker dalgalanmalarını önleyecektir.

Sağlıklı Yağlar

Yapılan çalışmalara göre sağlıklı yağların sağlıklı kalp için gerekli olduğu ortaya çıktı. Avokado, badem, ceviz, Hindistan cevizi ya da zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlar kilo vermeye, tok hissetmeye ve vücudun vitaminleri emmesine yardımcı olmaktadır.

Antioksidanlar

Antioksidanlar cilt için  oldukça faydalıdır. Buna ek olarak bağışıklık sisteminin gerektiği gibi çalışmasını destekler. Bazı tıbbi durumları ve hastalıkları önleyebilme etkisi de bulunmaktadır. Yeşil biber, enginar ve siyah çikolata zengin antioksidan içeriğiyle tüketmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır.

Probiyotikli Besinler

Probiyotikler, sindirim ve ağız sağlığını geliştiren, aynı zamanda kan basıncını kontrol altında tutan yararlı bakterilerdir. Bu yararlı bakteriler bağırsaklarda bulunur ve özellikle sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Daha da ötesi bu bakteriler olmadan sindirimi gerçekleştiremeyiz. Özellikle yoğurt, süzme peynir, ayran ve kefir gibi besinlerde bulunur.

İyi Karbonhidratlar

Tahıl ekmeği, yulaf, meyveler ve sebzeler gibi iyi karbonhidratlar özellikle vücudun ve beynin tümüne enerji ve yakıt sağlamaktadır. Bu besinleri tüketmekten korkmayın.

Su İçeren Sebzeler

Vücudun nemini kaybetmemesi için su içeriği zengin besinleri tüketerek katkı sağlayabilirsiniz. Salatalık, karpuz ve marul gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri tüketmeye dikkat edin.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle de koyu yeşil yapraklı olanlar; pazı, ıspanak, lahana, marul, roka ya da brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerin sahip oldukları güçlü içerikler onları adeta birer vitamin deposu yapıyor. Daha çok çiğ ve buharda pişmiş olarak tüketilmesine özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verememenizin Nedeni Bu Olabilir! başlıklı makalemizde diyet, kilo kaybının durması ve kilo verememek hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

105
102 Paylaşım, 105 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir