Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2017

Herkes Onun Peşinde!

Herkes Onun Peşinde!

Elektrikli otomobillerden Apple markasının cihazlarına kadar pek çok ürünün ana maddelerinden biri olan kobalt, bugünlerde yatırımcısını kısa sürede zengin eden bir ürün olarak kabul ediliyor.

Piyasalarda son dönemin sürprizi, %60’ı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden çıkarılan ve sınırlı rezerve sahip olan maden kobalt oldu. Son dönemde cep telefonu üretimindeki inanılmaz artış ve elektrikli arabaların popülerleşmesi ile birlikte kobaltın ton başına fiyatı ocak ayından bu yana %70 artarak 55 bin dolara kadar ulaştı.

APPLE VE TESLA PEŞİNDE

Apple cihazları ve Tesla arabalar gibi pek çok teknoloji ürününü çalıştıran bataryaların ana maddelerinden biri olan kobalt, en zor çıkarılan madenlerden biri olduğu için oldukça değerli bir yere sahip. 2016 yılında yalnızca 93 bin ton kobalt üretimi yapıldığı söyleniyor. Tesla ve Apple’a yatırımların artması ile birlikte kobalt bir anda piyasanın yıldızı haline geldi. Uzmanlara göre üretilen kobaltın yarısı batarya üretimi için kullanılıyor. Ayrıca 2020’ye dek bu oran %60’a çıkacak gibi görünüyor. Yani kobalta talep hızlı bir şekilde artmaya devam edecek.

REZERVLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ’NDE

Diğer bir yandan kobaltın anavatanı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki madenlerde çalışma şartlarının uluslararası standartlara uymuyor olması ve çocuk işçi çalıştırılması kobalt üretiminin sık sık denetimler sebebi ile kesintiye uğramasına yol açmaktadır. Apple geçen ay ülkedeki çalışma şartları nedeni ile doğrudan kobalt ithalatını geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Gelecek sene 500 bin elektrikli araba üretmek isteyen Tesla markası, Afrika yerine Kuzey Amerika’dan kobalt satın almak için girişimlerde bulunuyor. Fakat hiçbir ülke büyüyen talebi karşılayacak kobalt üretme konusunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile yarışabilecek güçte değil.

Bir önceki yazımız olan NASA, Mars İçin Tuğla Üretti başlıklı makalemizde Mars gezegeni, uzayda hayat var mı ve NASA haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz