herkes-onun-pesinde

Herkes Onun Peşinde!


Elektrikli otomobillerden Apple markasının cihazlarına kadar pek çok ürünün ana maddelerinden biri olan kobalt, bugünlerde yatırımcısını kısa sürede zengin eden bir ürün olarak kabul ediliyor.

Piyasalarda son dönemin sürprizi, %60’ı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden çıkarılan ve sınırlı rezerve sahip olan maden kobalt oldu. Son dönemde cep telefonu üretimindeki inanılmaz artış ve elektrikli arabaların popülerleşmesi ile birlikte kobaltın ton başına fiyatı ocak ayından bu yana %70 artarak 55 bin dolara kadar ulaştı.

APPLE VE TESLA PEŞİNDE

Apple cihazları ve Tesla arabalar gibi pek çok teknoloji ürününü çalıştıran bataryaların ana maddelerinden biri olan kobalt, en zor çıkarılan madenlerden biri olduğu için oldukça değerli bir yere sahip. 2016 yılında yalnızca 93 bin ton kobalt üretimi yapıldığı söyleniyor. Tesla ve Apple’a yatırımların artması ile birlikte kobalt bir anda piyasanın yıldızı haline geldi. Uzmanlara göre üretilen kobaltın yarısı batarya üretimi için kullanılıyor. Ayrıca 2020’ye dek bu oran %60’a çıkacak gibi görünüyor. Yani kobalta talep hızlı bir şekilde artmaya devam edecek.

REZERVLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ’NDE

Diğer bir yandan kobaltın anavatanı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki madenlerde çalışma şartlarının uluslararası standartlara uymuyor olması ve çocuk işçi çalıştırılması kobalt üretiminin sık sık denetimler sebebi ile kesintiye uğramasına yol açmaktadır. Apple geçen ay ülkedeki çalışma şartları nedeni ile doğrudan kobalt ithalatını geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Gelecek sene 500 bin elektrikli araba üretmek isteyen Tesla markası, Afrika yerine Kuzey Amerika’dan kobalt satın almak için girişimlerde bulunuyor. Fakat hiçbir ülke büyüyen talebi karşılayacak kobalt üretme konusunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile yarışabilecek güçte değil.

Bir önceki yazımız olan NASA, Mars İçin Tuğla Üretti başlıklı makalemizde nasa ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

74
71 paylasim, 74 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı