herseye-gulumsemek

Herşeye Gülümsemek


İnsan dediğimiz varlık tarih boyu yaşam şansını en iyi şekilde kullanmaya çalışmıştır. Değiştirilemeyen bazı şeyler dışında ki biz buna kader diyoruz, bir şeyleri daha iyi hale getirmek için çabalamıştır. İstisnai durumları göz önünde bulundurmazsak hemen herkes bu dünyada mutlu olarak yaşamak ister. Ancak bize verilen şans bu yönden yüzümüze gülmeyebilir, yani hayat.

Doğmak, büyümek, eğitim görmek, meslek edinmek, daha mutlu olmak için daha fazla para kazanmak, aile kurmak, üremek ve ölmek. İşte günümüz güdülenmiş insanının süreçleri. Bütün bunlar oldukça yorucu gelebilir. Çünkü herkes aynı şartlar altında gerçekleştiremez bu evreleri. Acı çekmek olağan bir durumdur.

Çünkü yaşamak denilen olgu acı çekmeksizin yalnızca yalan bir düzlemde gerçekleşir. Bizlerin temeline yerleştirilen bazı doğal ve ortak duygular vardır. Ağlamak, gülmek, acı çekmek, mutlu olmak. Bu eylemler, zıtlarıyla gerçekleşebilir. Bu eylemler, ancak biri yaşandığında diğerini de gerekli kılarak yaşamdaki amacına ulaşır.

 Yaşamın Tüm Oyunlarına Gülümsemek Mümkün Müdür?

Herşeye Gülümsemek olayını başarabilir miyiz gerçekten? Elbette ki olgunluğa erişmemiş bir insan, yaşanılan herhangi olumsuz bir olaya karşı metanetini koruyamaz. Küçük bir çocuk ona vurulduğunda öfkelenir ve karşılığını vermek için harekete geçer.

Onu sinirlendiren olayı gerçekleştiren kişinin amaçsızlığını göremez. İnsanlar da hırs ve inatları ile gülüp geçmeye layık olan bir olayı büyütür üzülür ve öfkelenirler. Daha önce de söylediğim gibi bu olgunluk derecesi ile alakalıdır.

 Sadece Kötülüklere Karşı Mı Gülümsemeliyiz?

Yaşanılan dünya, aldığımız her nefes bizler için bir mucize kadar temiz ve umut verici olmalıdır. İnsan; doğaya, denize, güneşe, ağaçlara, hayvanlara ve çocuklara umut dolu gözlerle bakıp gülümsemezse ardından gelecek kötülükler, onu öfkelendirecek şeyler için de gülümseyemez. Bir ruhu dingin hale getirmenin en iyi yolu kinden, nefretten, kibirden uzaklaşmaktır.

Kalbinde bu kötü nitelikler olmayan her insan, iyiye de, kötüye de gülümseyerek asil bir hayat sürecektir. Kötüye gülümsemekten kasıt, gerçekleşen kötülüklere göz yummak değildir. Bu kötülükleri sakince karşılayıp çözüm yolu üretmektir. İradeli ve dingin bir ruhun huzurlu bir hayat sürmesi işten bile değildir.

Bir önceki yazımız olan Mutsuzluğun Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde mutsuzluk, mutsuzluk nedenleri ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

74
69 paylasim, 74 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı