hickirik-nobetlerine-cozum

Hıçkırık Nöbetlerine Çözüm!


Hıçkırık, mide ile beyin arasındaki iletişimi sağlayan vagus adlı sinirinin bir iritasyonu sonucunda meydana gelen bir tepkimedir. Bazen gelip geçen bazen de dakikalar boyuncu bitmek bilmeyen sinir bozucu hıçkırık nöbetlerine yakalandığınızda şu yöntemleri uygulamayı deneyebilirsiniz:

# Tatlı, sinirlerinizi kandırarak bitmek bilmeyen hıçkırığa son verebilen bir yardımcıdır. Bunun için bir çay kaşığı dolusu şekeri dilinizin dip kısmına yerleştirin ve yavaşça emerek hıçkırığın kesilmesini bekleyin.

# Parmaklarınız ile kulaklarınızı nazik bir şekilde tıkayın. Bunu yaparak işitme sistemine de ulaşan vagus sinirinin kollarını uyarmış olacaksınız. Sabredin geçecek…

# Birini korkuttuğunuz zamanda vagus sinirini şaşırtabilmeniz mümkündür. Bu yöntemi uygulayabilmek için rol yeteneğinizin de biraz gelişmiş olması gerekiyor tabi ki. Seçim sizin.

# Suya atlayacakmış gibi ağzınızı ve burnunuzu kapatarak dayanabildiğiniz kadar hava almadan durmaya çalışın. Emin olun inatçı hıçkırığınız sizi terk edecektir.

# Su yudumlamak ya da su ile gargara yapmak sinirleri yatıştırabildiği için hıçkırığında kesilmesine yardımcı olacaktır.

# Bir kese kâğıdının içinde nefes alıp verin. Bunu yaparken vücut yeteri kadar oksijen alamadığı zaman (tıpkı nefes tutmada olduğu gibi) hıçkırığı unutacak ve çok daha önemli bir soruna odaklanarak kesilecektir.

# Özellikle magnezyum içeriği yüksek olan besinler, sinirlerin sakinleşmesinde önemli bir rol oynadığı için hıçkırığın kesilmesine de büyük bir oranda yardımcı olacaktır.

Bizden bu kadar… Umarım faydası olur.

Bir önceki yazımız olan İnsülin Direncini Kırmanın Formülü başlıklı makalemizde insülin direnci, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

88
84 Paylaşım, 88 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir