hindistan-cevizi-yaginin-mucizevi-faydalari

Hindistan Cevizi Yağının Mucizevi Faydaları


Sağlık bakımından birçok faydası bulunmakta olan Hindistan cevizi yağı aynı zamanda özellikle kadınların günlük bakım rutininde yer almaya başladı. Saç bakımı, cilt bakımı ve vücut bakımında da birçok faydası bulunan Hindistan cevizi yağı sağladığı tüm faydalarla doğanın hayatımıza kattığı mucizelerden biri diyebiliriz.

Hindistan Cevizi Yağının Mucizevi Faydaları

Metabolizmanın hızlanmasını sağlar

Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan laurik ve miristik asitler doymuş yağ özelliğine sahiptir. Bu doymuş yağ asitleri karaciğer tarafından işlenerek enerji olarak dönüşümünü oluşturmaktadır. Hindistan cevizi yağı tüketiminde aşırıya kaçmadığınız sürece vücutta yağa dönüşmez ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermenizde yardımcı olur.

Kolesterolü düzenler

Lorik asit bakımından zengin yağ oranına sahip olan Hindistan cevizi yağı iyi kolesterolün arttırılmasını sağlamaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucundan diğer yağ çeşitlerine göre Hindistan cevizi yağının daha faydalı olduğu ortaya koyulmuştur.

Hastalıklara karşı savaşmanızı destekler

İçeriğinde bulunan laurik asit ile Hindistan cevizi yağı sağlığı olumlu olarak etkilemektedir. Şeker hastalığına karşı ya da mide problemlerine karşı son derece etkilidir. Aynı zamanda mantar, bakteri, mantar, virüs gibi bileşenlere karşı da vücudu ve bünyeyi koruma altına almaktadır. Antioksidanlar bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı hastalıklara karşı vücudunuzu korumakta ve savaşmaktadır.

hindistan-cevizi-yaginin-mucizevi-faydalari-02
Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağının Sağladığı Faydalar

# Banyo yapmadan önce saçlarınızın diplerinden başlayarak uçlara kadar hindistancevizi yağını masaj yaparak uygulayın ve saçlarınızda en az 45 dakika bekletin. Yapmış olduğunuz bakımın sonucunu banyo sonrasında saçlarınızın nemlenmesinden ve kolay taranmasından çok rahat bir şekilde anlayacaksınız.

# Eğer boyalı ya da kuru bir saç yapısına sahipseniz saç uzunluğuna göre belirlemiş olduğunuz Hindistan cevizi yağına birkaç damla jojoba yağı ve E vitamini ekleyerek karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak ve saç uçlarınıza doğru bakım yağını uygulayın. Saçınızda en az 1 saat beklettikten sonra ılık su ve şampuan yardımıyla saçlarınızı bakımdan arındırın. Uyguladığınız bu saç maskesini 2 haftada bir saçlarınıza düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederiz.

# Saç bakımınız için tercih ettiğiniz doğal yöntemlerin içerisine bir miktar Hindistan cevizi yağı ekleyerek saçınızın derinlemesine nem kazanmasını ve saçlarınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz.

# Hindistan cevizi yağını aynı ölçülerle badem yağı ile karıştırarak boyalı, yıpranmış ya da kuru saçlarınızın için saç diplerinize masaj yaparak saçınızın tamamına uygulayabilirsiniz. İki yağın karışımı saç bakımında daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

# Saç derisi problemlerine karşı bir bakım arıyorsanız 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı, 3 tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağını karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 2 hafta da bir bakımı düzenli olarak tekrar edin.

hindistan-cevizi-yaginin-mucizevi-faydalari-01

Cilt Bakımından Hindistan Cevizi Yağının Sağladığı Faydalar

Hindistan cevizi yağı cilt sağlığı bakımından birçok fayda sağlamaktadır. Cildin nemlenmesini, cilt üzerinde oluşan çatlakların giderilmesinde, ciltte meydana gelen yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesinde etkilidir.

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresiniz hassas ve kuru bir yapıya sahipse Hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gözaltı şişkinliklere karşı ve kaz ayağı kırışıklarına karşı etkilidir. Her gün uyumadan önce göz çevrenize uygulayabileceğiniz 1-2 damla Hindistan cevizi yağını hafif masaj hareketleriyle sürebilirsiniz.

El ve Ayak Peelingi

Haftada bir kez Hindistan cevizi yağını esmer şeker ya da deniz tuzu ile karıştırarak el ve ayak peelingi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu karışımı vücut peelingi olarak kullanabilir ve vücudunuzu ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

Makyaj Temizleyicisi

Cildiniz için doğal bir makyaj temizleyicisi arıyorsanız Hindistan cevizi yağını mutlaka kullanmalısınız. Eğer suya dayanıklı maskara kullanıyorsanız Hindistan cevizi yağı hassas bir şekilde hem göz makyajınızı hem de cilt makyajınızı rahatlıkla çıkartacaktır. Makyaj temizleme pamuğuna birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatarak makyaj temizliğinizi doğal bir şekilde ve derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Vücut Nemlendiricisi

Duş sonrasında kuruladığınız vücudunuza Hindistan cevizi yağını masaj yaparak vücudunuza sürerek vücudunuzu doğal bir şekilde nemlendirebilir ve dirsekleriniz de, dizleriniz de kararmalar meydana geliyorsa Hindistan cevizi yağıyla kurtulabilirsiniz.

Vücut Çatlakları için Bakım

Vücudunuzda oluşan çatlakların tedavisinde uygulayabileceğiniz Hindistan cevizi yağıyla hazırladığınız kürü düzenli olarak her gün vücudunuzda meydana gelen çatlakların üzerine sürerek çatlak oluşumunu azaltabilirsiniz. Bakım kürünü hazırlamak için boş bir sprey şişesinin içerisine yarım çay bardağı kakao yağı, yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağını ve 1 adet E vitamini kapsülünü aktarın. Ağzını kapattığınız sprey şişesinin çalkalayın ve karışımı çatlaklara masaj yaparak uygulayın.

Güneş Sonrası Cilt Bakımı

Cildin güneşe maruz kalmasıyla birlikte cilt kurumaya ve gerilmeye başlar. Bu durumun önüne geçebilmek için masajla birlikte Hindistan cevizi yağından faydalanarak cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda güneş nedeniyle cilt üzerinde yanıklar oluşmuşsa yanık acısının hafiflemesinde etkilidir.

Dudak Bakımı

Özellikle soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan dudakların bakımını ve derinlemesine nemlenmesi için Hindistan cevizi yağı harika bir seçim olacaktır.

Manikür ve Tırnak Etleri Bakımı

Manikür öncesinde tırnak etlerini yumuşatmak ve tırnaklarınızı nemlendirmek için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Derinlemesine bakım ve nemlendirme sağlayan Hindistan cevizi yağını ellerinizin nem dengesini sağlamak için kullanabilir, yumuşacık ellerinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Sağlık, cilt bakımı, saç bakımı için belki de daha sayamayacağımız faydaları olan Hindistan cevizi yağının faydalarını kısaca madde halinde belirtmek gerekirse;

# Vücutta yağ oluşumunu ve birikimini önler.

# Kalp hastalıklarına karşı bünyeyi korumaya alır.

# Ağız bakımında anti bakteriyel yapısı ile hijyen sağlar.

# Bağırsakta ya da midede oluşan kurtların giderilmesinde faydalıdır.

# Bebek bakımında özellikle pişiklerin geçirilmesinde kullanılır.

# Cilt üzerinde oluşan akne ya da sivilcelerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesinde yardımcıdır.

# Öğünlerden yarım saat önce 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek iştahın azalmasında etkilidir.

# Siğillerin giderilmesinde siğil üzerine uygulanarak tedavi edilebilir.

# Vücudu toksinlerden arındırın ve vücudun temizlenmesini sağlar.

# Mide problemlerinde etkilidir ve mide şişkinliği azaltmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cilt ve Saç Bakımında E Vitamini başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve e vitamini hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
98 Paylaşım, 101 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir