Hindistan’daki Sinemalarda Filmden Önce Milli Marş Okunacak


Muhteşem görsel şöleni, harika dansları ve içinizdeki enerjiyi harekete geçiren müthiş şarkıları ile kendine has özellikleri olan Bollywood sinemasını eminim sizde seviyorsunuzdur.:) Hint filmlerini sinema salonlarında çok fazla göremesek de internet üzerinden çok sıkı takipçilerinin olduğu bir gerçek. Amerikan filmleri ne kadar popüler ve ön planda olsa da, asıl sinema sektörünün büyük pay sahibi Bollywood filmleridir.

Bu kadar eğlenceli ve renkli bir sinema kültürüne sahip olan Hindistan’da yepyeni bir uygulama başlayacak. Hindistan’da Yüksek Mahkeme’nin verdiği karara göre sinemalarda her film başlamadan önce bayrak eşliğinde milli marşın çalınmasına karar verdi. Evet yanlış duymadınız! Bu karara göre film izlemeye giden seyirciler marş sırasında ayağa kalmak zorunda!

hindistandaki-sinemalarda-filmden-once-milli-mars-okunacak-2

Eminim şaşırdınız, bende şaşırdım. 🙂

Savcılığın yaptığı açıklamaya göre karar 10 gün içinde uygulamaya konulacak. Tabi ki bu karar ülkenin gündemine bomba gibi düştü ve birçok tartışmaya zemin hazırladı.

Kişilerin bireysel özgürlük kavramını bırakıp vatanseverlik duygusuna sahip olması adına yapılan bir uygulama olacağını dile getiren Yüksek Mahkeme, sosyal medyada da büyük tepkilere yol açtı.

HER EYALETİN KENDİ KURALI VARDI

Hindistan’ın 29 eyaleti ulusal marş ile ilgili olarak önceden kendi kanunlarını uygulamaktaydı. 2003 yılında Maharashtra eyaleti, bölgedeki sinemalarda ulusal marşın çalınmasını zorunlu hale getirmişti. Fakat geçen yıl Madras Yüksek Mahkemesi, Tamil Nadu eyaletinde benzer bir uygulamanın karmaşaya neden olabileceğini belirtip yürürlüğe konmasına karşı çıkmıştı.

‘Jana Gana Mana’ 1950 yılında Hindistan’ın ulusal marşı olarak kabul edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Engelliler İçin Olmaması Daha Hayırlı Olan Engelli Yolları başlıklı makalemizde dünya engelliler günü ve foto galeri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

114
108 paylasim, 114 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı