hurmali-dondurma-tarifi

Hurmalı Dondurma Tarifi


Yaz aylarında insanın canı hem serin hem de hafif bir şeyler yemek istiyor, öyle değil mi? Fakat durum ne yiyeceğimiz konusuna geldiği zaman seçenekler arasında en sağlıklı ve az kalorili olanı bulması gerçekten zor olabiliyor. İşte tam da bu sebepten dolayı, Canan Karatay’ın şimdi açıklayacağımız dondurma tarifi tam size göre! Yaz aylarında imdadınıza yetişecek olan bu leziz ve pratik dondurma tarifine eminim sizde bayılacaksınız.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# 5 su bardağı süt

# 5 tatlı kaşığı katkısız saf salep

# 8-10 adet hurma

Dondurmanın Hazırlanışı:

Hurmaları güzel bir şekilde yıkayın. Dondurmayı yapmaya başlamadan yaklaşık olarak 2 saat önce bir kasede üzerlerini öretecek miktarda ılık su ile hurmaları güzelce ıslatın.

Mandıradan veya marketten satın aldığınız çiftlik sütünü kaynatıp iyice soğutun.

Salebi küçük bir kaseye koyun. Daha sonra soğuttuğunuz sütten bir miktar üzerine dökerek tahta bir kaşık ile karıştırıp salebi pütürsüz bir kıvama getirin. Ardından karıştırarak tenceredeki süte yavaşça katın. Ocağı orta ısıda açın ve sürekli karıştırarak pişirin. Süt katı muhallebi kıvamı alıncaya kadar ocakta pişirmeye devam edin.

Süt iyice katılaştığı zaman tencereyi ateşten alın ve 5-10 dakika kadar sürekli karıştırmaya devam edin.

Suda yumuşayan hurmaları çekirdeklerinden ayırdıktan sonra küçük küpler şeklinde doğrayın. Her kaseye 2 adet hurma düşecek şekilde, hurmaları kaselerin içine yerleştirin. Üzerine hazırladığınız dondurmayı dökün ve derin dondurucuda iyice soğutun. Daha sonra ise buzdolabında dinlendirin. Hazırladığınız bu leziz ve pratik dondurmayı servis etmeden 3-4 saat önce tekrardan buzluğa koyup dondurun ve sevdiklerinize servis edin.

Afiyet olsun…

Bir önceki yazımız olan Balık Temizlemenin En Basit Yolları başlıklı makalemizde pratik bilgiler ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

77
73 Paylaşım, 77 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir