ictiginiz-kahvelerin-anlamini-merak-ediyor-musunuz

İçtiğiniz Kahvelerin Anlamını Merak Ediyor Musunuz?


Kahve keyfinin üzerine keyif tanımayız, öyle değil mi? Dışarıda içtiğimiz üzeri bol köpüklü, kremalı ve görünüşü ile bizi mest eden kahvelerin anlamlarını merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre! 🙂

Latte: İtalya’da içilen Espresso ve üzerine eklenen sıcak buharlanmış süt. Bu kahve, kahvaltıda daha fazla tercih edilmektedir.

Americano: Sıcak su eklenip espresso tadının dağılması sağlanarak elde edilir.

Café au Lait: Caffe Latte kahvesinin Fransız versiyonu olarak sunulur.

Caffeine: Robusta’da %2.2, Arabica’da ise %1.1 bulunan ve insanın keyfini etkileyen bir maddedir.

Cinnamon Roast (tarçın fırınlama): Kısa süreli fırınlama ile açık kahverengi çekirdekler oluşur ve üzerlerinde asla yağ yoktur. Asidi fazladır, fakat ucuza mal olur ve fırınlama esnasında ağırlık kaybı azdır. Genel olarak karışımlarda kullanılmaktadır.

Espresso Macchiato: Espresso kahvesinin üzerinde bir kat süt köpüğü olması şeklindedir.

Espresso Risretto: Espressonun bir modifikasyonudur. Bu kahvede amaç basınçlı suyu çok daha kısa süre açık tutarak az miktarda ama koyu bir espresso elde etmektir.

Espresso con panna: Espressonun üzerine krem konarak servis edilir.

Fırınlama (Roasting): Kahve çekirdeklerinin özel fırınlarda kavrulmasıdır. Kahvenin kavrulma sıcaklığına göre kahve çekirdeğinin rengi koyu kahverengiye dönmektedir. Kavrulan kahvede eriyebilen yağ ve proteinler yüzeye çıkar. Bu arada asitler başka asitlere dönüşür ve şekerler karamelize olarak kahve hazır hale gelir.

French roast (Fransız fırınlama): Bitter çikolata renginde olan bu kahvede çekirdeğin üzeri neredeyse tama yakın yağ ile kaplıdır. Bu kahve çeşidine espresso fırınlama da denir. En fazla fırınlanmış kahve bu kahvedir.

Full-city roast: Orta derecede fırınlanmış kahve çekirdeğidir. Yaygın olarak kullanılan bir fırınlama olsa da, gitgide daha koyu çekirdekler rağbet görür. Çekirdeklerin üzerinde yağ bulunmaz.

Irish Coffee: Isıtılan şarap bardağına 2 ölçü viski ve 1 çay kaşığı koyularak yapılır. Üzerine taze yapılmış sıcak kahve eklenir ve karıştırılır. Kahve iyice karıştıktan sonra üzerine 1 ölçü kalın krema yavaşça akıtılır ve bu şekilde karıştırılmadan sunum yapılır.

Italian roast (İtalyan fırınlama): Çekirdeklerin üzeri yarıdan fazla yağ ile kaplıdır. Kahveler iyice koyulaşmıştır. Sütlü çikolata rengindedir.

Karamelizasyon: Kahve çekirdeğinde bulunan ve kahvenin kıvamı ile tadını etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimidir. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar, fakat aşırı fırınlanırsa kahve bu sefer yanık kokar.

Kava Turecka: Çekya’da kahveye ‘kava’ adı verilmektedir. Kava Turecka ise Türk kahvesi anlamına gelmektedir. Bizim ülkemizde sürekli içtiğimiz kahvelerden farkı ise çok daha büyük fincanlarda içiliyor olması ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılıyor olmasıdır. Bu kahve dibe tam olarak çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

Klorojenik asit: Kahvenin asiditesini veren ana asitlerden biridir. Tadı kötü olsa bile, kahve fırınlandıkça giderek kaybolur ve yerini tat verici asitler almaktadır.

Kolloidler: Kahvede eriyemeyen fakat metal filtrelerden geçebilen partiküllerdir. Kahvenin ağızdaki izleniminde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kahve köpüğünü oluşturur.

Latte Machiatto: Buharlanmış süte biraz espresso kahvesi koyarak elde edilen bir kahvedir.

Moka: Adını Yemen’deki Muka şehrinden almaktadır. 17. yüzyıla kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılayan bir kahve çeşididir.

Rio-Y: Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerin içeriğindeki iyotlu ve ilacımsı bir tattır. Avrupa ve Amerika’da tercih edilmese de, Türkiye’de en çok tercih edilen kahve çeşididir.

Tahmis: Kuru kahvedir.

Vienna Roast: Orta derecenin üzerinde fırınlanmış çekirdektir. Çekirdekte yağ belirir ve tercih edilen bir fırınlanarak servis edilmesidir.

Yaşlı kahve: Sıcak ve nemli havada depolanan yeşil kahve çekirdekleridir. Pahalı ve aranan kahvelerden biridir.

Bir önceki yazımız olan Balık Temizlemenin En Basit Yolları başlıklı makalemizde pratik bilgiler ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

110
110 paylasim, 110 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı