ikiz-gebelik

İkiz Gebelik Nasıl Olur?


Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birine değinmek istedim. Sizin için ‘İkiz gebelik nasıl olur?‘ sorusunun yanıtı uzman kişilerin verdiği bilgileri bir araya getirdim.

Çoklu gebelikler arasında en sık görülen gebelik türü ikiz gebeliktir. Normal yolla oluşan gebeliklerin 80’inden birini ikiz gebelikler oluşturur. Tüp bebek veya ilaç tedavisi ile oluşan gebeliklerde ise ikiz gebelik oranı çok daha fazla artmaktadır. İkizler, tek yumurta ve çift yumurta ikizleri olarak ikiye ayrılır.

ÇİFT YUMURTA İKİZLERİ

Çift yumurta ikizlerinde iki farklı yumurta ve iki farklı sperm yardımı ile döllenme gerçekleşir. Bu yumurtaların genetik yapıları birbiri ile aynı değildir. Bu sebepten dolayı dış görünüşleri ya da cinsiyetleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bu ikizler iki kardeşin birbirine benzediği kadar benzer. Bu durum tıpkı anne karnında aynı anda bulunan iki farklı kardeşin olması gibi düşünülebilir. Çift yumurta ikizi gebeliğinde iki adet plasenta bulunur.

TEK YUMURTA İKİZLERİ

Tek yumurta ikizi gebeliğinde ise bir tane yumurta ve bir tane sperm yardımı ile döllenme gerçekleşir. Bu yumurta daha sonra ikiye bölünür ve tek yumurta ikizlerini oluşturur. Tek yumurta ikizleri birbirine tıpatıp benzer ve aynı cinsiyette olur. Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları birbiri ile aynı olduğu için hiçbir zaman farklı cinsiyette olmazlar.

Normal gebelik sürecinde karşılaşılan bazı riskler çoklu gebeliklerde çok daha sık bir şekilde görülmektedir. Kansızlık, erken doğum ve düşük riski bu risklerden bazılarıdır. İkiz gebelik ileri ki yaşlarda, annenin ailesinde daha önce ikiz gebelik yaşamış akrabası varsa ya da kilolu ve boyu uzun kadınlarda çok daha sık görülen bir gebelik türüdür. İkiz gebeliklerde eğer her iki bebek de baş kısmından geliyor ise anneye normal doğum önerilir. Diğer durumlarda ve ikiden fazla çoklu gebeliklerde ise sezaryen ile doğum daha fazla tercih edilir.

Bir önceki yazımız olan Güne Zinde Başlamak İçin Edinmeniz Gereken 6 Alışkanlık başlıklı makalemizde egzersiz, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
79 Paylaşım, 80 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir