iliskinizi-mahvetmeden-kavga-etmenin-10-yolu-neler

İlişkinizi Mahvetmeden Kavga Etmenin 10 Yolu Neler?


İlişkinizi mahvetmeden kavga etmenin 10 yolu neler?’ Sizler için araştırdık. 😉 Her ilişkide kavga olur, önemli olan bu kavganın şiddetini frenlemek olacaktır. Nasıl mı?

Aynı anda yalnızca bir konu hakkında kavga edin

Kavga edeceğiniz konuları biriktirmeyin. Sizi üzen ya da kızdıran konuyu üzerinden zaman geçmeden çözmeye çalışmalısınız. Konu sıcakken ve size hissettirdikleri tazeyken sevgilinize sizi rahatsız eden şeyi anlatmalısınız. Eğer birden fazla konu ile ilgili sıkıntınız var ise bunları aynı anda masaya yatırmamalısınız. Konsantrasyonu dağıtmayın. 😉

Kin tutmayın

Daha önceki kavgalarınızı tamamen unutun. Sevgilinizin yaptığı hataları ısıtıp ısıtıp karşısına çıkarmamalısınız. Bu yalnızca ilişkinizin temellerini sarsar. Tartıştığınız konuya iyice odaklanın ve önceki konuları tekrar tekrar açmamaya özen gösterin.

Kendi özeleştirinizi de yapın

Kavga ettiğiniz konuda bütün suçu sevgilinizin üstüne atmadan önce kendinizi de tartmalısınız. Bu hatayı yapmasında veya ona kızdığınız konuda sizinde ufakta olsa payınız olabilir mi? Bazı noktalarda farklı davransaydınız sevgilinizle yine kavga ediyor olur muydunuz sizce? Bu düşünce tarzı kavganızın şiddetini değiştirecektir.

Uzatmayın

İçinden çıkılmaz noktalara getirdiğiniz bir kavganı ne size ne de ilişkinize bir faydası olacaktır. Eğer sevgiliniz hatasını anladıysa ya da özür dilediyse, o halde daha fazla uzatmayın. Bundan daha fazla yapabileceği ne olabilir ki? Amacınız üzüm yemek mi, yoksa bağcı dövmek mi? Eğer konu fazla tartışmadan kapatılabiliyorsa bence kapatın.

Detaylarda boğulmayın

Sizi kıran veya sinirlendiren şeye odaklanın. Detayları bir kenara bırakın. Neyi nasıl söylemiş, söylerken elini nereye koymuş, yanınızda kim varmış gibi benzeri detaylara takılmak yerine, asıl soruna odaklanın. O konuyu çözmeye çalışın.

Tehdit etmeyin

Ne yaparsanız yapın kavga esnasında sevgilinizi tehdit etmeyin. Hele ki sözünüzün arkasında duramayacağınız şeyleri hiç ama hiç söylemeyin. O sinir anında sevgilinizin bu tehditlere olumsuz cevap vermesi işin içinden çıkılamaz bir noktaya gelmenize neden olabilir. Hatta daha da kötüsü sevgilinizi tamamen kaybedebilirsiniz. Üstelik hiçbir ilişkide tehdidin yeri olmamalıdır.

Kavgayı kaybetseniz de savaşı kazanabilirsiniz

Kavgada haksız taraf olabilirsiniz. Buna rağmen tartışmaya devam etmemelisiniz. Kavgayı kaybetmek sizi hiçbir zaman ezik yapmaz. Hatta bazen haklı olsanız bile, kavgayı kaybetmekten asla korkmamalısınız. Asıl önemli olan sizin ilişkiniz ise bir kavgadan haksız çıkmak size hiçbir şey kaybettirmeyecektir.

Empati yapın

Kavga ederken kendinizi sevgilinizin yerine koymalısınız. Kavgaya sebep olan davranışı sizce neden yaptı? Onunla o anda tartışmanız ona acaba nasıl hissettiriyor? Bu konuyu konuşmak için doğru zaman ve doğru yer mi sizce? Şu anda hayatında nelerle uğraşıyor kim bilir? Belki de sizi kırmak istemedi, hatta yaptığı şeyin farkında olamayacak kadar zor bir dönemden geçiyor bile olabilir. Kendinizi ve egolarınızı birinci plana koyup, sevgilinizin içinde bulunduğu durumu düşünmelisiniz. O zaman kavganızı çok daha yapıcı bir hale getirebilirsiniz.

Bel altı vurmayın

Ne yaparsanız yapın kavga esnasında asla çirkinleşmeyin. Sevgilinizi gerçekten acıtacağını bildiğiniz sözleri asla ama asla sarf etmeyin. Ailesine veya geçmişine asla gönderme yapmayın. Onu küçümsemeyin veya hiçbir zaman aşağılamayın. Küfür ve bedduaları hem aklınızdan hem de dilinizden uzak tutun. Bu seviyede kavga etmek size her zaman çok daha çok şey kazandıracaktır, buna inanın.

Kavgalarınızı başkalarına anlatmayın

İlişki içinde olan şeyler ilişki içinde kalmak zorundadır. Ettiğiniz kavgaları üçüncü şahıslara anlatmanız yalnızca ilişkinizi yıpratacaktır. Elbette yakın bir arkadaşınızdan akıl veya destek alabilirsiniz. Ama bu paylaşımı sevgilinizden şikayet etmek için yapmadığınıza emin olmanız gerekiyor. Eğer anlattığınız kişinin vereceği fikirleri dinlemeyecekseniz veya o kişinin taraflı olduğunu biliyorsanız, boşuna özelinizi paylaşmayın.

Bir önceki yazımız olan Eli Tutuş Şekliniz İlişkinizi Yansıtıyor başlıklı makalemizde aşk, evlilik ve ilişkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

106
102 paylasim, 106 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı