İlk-Yardım-Eğitiminde-Eksiğiz

İlk Yardım Eğitiminde Eksiğiz


Eğitim yalnızca belli rakamlardan, kurallardan ve tarihlerden ibaret değildir. Hayatın daha huzurlu ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olan hayati eğitimlerinde tüm toplum tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Bu eğitim listesinin en başında gelen ilk yardım, olası bir hayati tehlike ile karşı karşıya kalındığında belki de kişinin hayata döndürülmesi için harika bir fırsat olacaktır. Ne yazık ki ülkemizde ilk yardım konusunda tam anlamıyla bilgi sahibi olan ve uygulamada başarılı olan kişilerin sayısı yok denecek kadar az bir sayıdadır. Günümüzde ilk yardım kurs merkezlerinin arttığını fark etsek de, bu kursların açılmasından ziyade açılan kurslara olan talebin ne boyutta olduğu bizim için çok daha önemlidir. Haberlerden veya çevrenizden muhakkak duymuşsunuzdur; ‘hastaya olay anında müdahale edilebilseydi belki de yaşayabilirdi’ gibi sözler kulağınıza elbet gelmiştir. Özellikle ani ölümlerin yaşandığı durumlarda karşımıza çıkan bu tarz bir durum hasta olan kişinin yanında bulunanlardan ilk yardım konusunda bilgi sahibi olması belki de o hastanın tekrar hayata dönmesi için bir mucize niteliğinde olacaktır. Yaz aylarının gelmesi ve fazla kiloların verdiği etkiyle de kalp krizi daha da tetiklenmektedir. Bu gibi bir durumda herhangi bir vatandaşın yolda yürürken birden bire yere yığılması ve etrafta ilk yardım hakkında bilgili olan kimsenin olmaması, ne yazık ki o kişinin hayatını kaybetmesini çok daha hızlandırıcı bir duruma sokacaktır. Trafik kazası, incinme, suda boğulma ve kırılma gibi birbirinden farklı kaza anlarında hayati bir öneme sahip olan ilk yardım ile ilgili ülkemizdeki tüm vatandaşların bu konuda yeteri kadar bilgili ve uygulayıcı olması gerekir. Bu nedenden dolayı ilk yardım eğitimi asla göz ardı edilmemelidir. Vatandaşları yalnızca bir belge ile taçlandırmak yerine, ilk yardım eğitimini uygulama alanında kullanılabilecekleri kadar uzman kişiler tarafından öğretilmesi gerekir.

İlk yardım eğitiminin bilinmesi ile birlikte hem kendinizi hem de sevdiklerinizi ve çevrenizdeki insanları daha kötü bir gidişata karşı koruyabilecek güçte olursunuz. Hayat kurtarmak yalnızca doktorlara kalmamalı, unutmayın ki ilk müdahale her zaman hayat kurtarır.

Bir önceki yazımız olan Doğanın Mucizesi Kapari başlıklı makalemizde kapari çayı, ms hastalığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

86
84 paylasim, 86 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı