insanlari-uzaklastirmak

İnsanları Nasıl Kendinizden Uzaklaştırırsınız?


Günümüz insanlarının her geçen gün artan büyük bir problemi olan iletişim sıkıntısı, insanlar arasında etkileşimin ve paylaşımın sınırlarını zorlamakta. Gün geçtikçe insanların birbirleri ile daha fazla iletişim sıkıntısı yaşaması insanların birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olmakta.

Diğer bireyleri kendimizden uzaklaştırmak isteyerek yapılan bir davranış olmasa da yoğunlukla herkesin yaşadığı bir sorun. Yaptığımız davranışlar, söylediğimiz sözler ve en kötüsü huy haline getirdiğimiz karşımızdaki insanda antipati uyandıracak eylemler bu sorunu daha da körüklemekte.

Peki ama insanları kendinizden nasıl uzaklaştırırsınız? Hangi davranışlar buna sebep olur? Bilinçli veya bilinçsizce yaptığımız hangi hareketler insanların bizle araya mesafe koymalarına neden olur?

Bu uzaklaşmaya sebep olan davranışlar kişiden kişiye farklılık gösterse de bazı davranışlar herkes tarafından hoş karşılanmayan davranışlardır. Bunlardan biri olan bencillik, etrafımızdaki diğer insanları düşünmemiz gereken bir ortamda sadece ben odaklı yaklaşarak göze batmamızı sağlayan hareketler, davranışlar yanında olduğumuz insanların bizden uzaklaşmalarına neden olur. Diğer bir davranış ise, bizimle dertleşmek, sohbet etmek insanları dinlemeden yapılan haksız yorumlar ve suçlayıcı konuşmaların neden olduğu yargılayıcı olmalarıdır. Konuşmalarımızda karşımızdaki insanın hal ve hareketlerini ölçerek tartabileceğimiz üslubumuzun sert ve kaba bir dil çerçevesinde olması ise, konuştuğumuz insanların bizimle iletişime geçmek istememelerini sağlar. Bir arkadaşınızla konuşma esnasında, her seferinde sözünü kesmeniz, onu dinlemeden cümlesini bitirmeye çalışmanız bu durum arkadaşınızı yormaya ve sıkmaya başlayarak uzaklaşmasına neden olacaktır.

Bunların yanı sıra motive edici olmayan bir konuşma, sürekli negatif söylemler içinde olma, insanlara üstünlük sağlama gibi davranışlar bizimle aynı çevrede bulunmak istemeyenlerin sayısını gittikçe artırır. Bu uzaklaşmanın önüne geçebilmek için kendimizi belli konularda frenlemeli, karşımızdaki insanın duygu ve düşüncelerine saygı gösterip, kişiliğine uygun hareket ederek uzaklaşılan değil seçilen insan olmayı tercih etmeliyiz. Karşınızdaki kişiyle empati kurmanız kurabilmeniz ve empati kurarak onu anlayabilmeniz son derece önemlidir. Sonuçta bu davranışlar size karşı yapıldığında eminiz ki sizde karşınızdaki insandan uzaklaşmaya başlamıştınız bile. Empatinin hayatımızdaki yeri büyük ölçüde önemlidir. Empati kurarak insanların sizden uzaklaşmasını önlemiş olmakla birlikte saygıyla yaklaşmalarını sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Erken Ergenlik başlıklı makalemizde çocuk psikolojisi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

107
102 Paylaşım, 107 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir