insanligin-bittigi-yer-birim-731-ve-deneyleri

İnsanlığın Bittiği Yer: Birim 731 ve Deneyleri


1931 senesi, insanlığın bittiği tarih olarak hafızalara kazanmıştır. Japonya, Mançura işgali esnasında bölge halkına yardım etmek istemişti. Temiz su kaynakları oluşturabilmek ve ortaya çıkan hastalıklara anlık çözüm üretebilmek için Japonya bir üs kurmuştu. Birim 731 olarak adlandırılan bu üs, başlangıç için herhangi bir tehlike unsuru olarak görülmemişti. Belki de dünyanın en berbat üslerinden birisi olarak gösterilen Birim 731,  günümüzde ise hem yaptıkları işkenceler hem de vahşet girişimleriyle o dönemin korkulu alanlarından birisi olarak gösteriliyor.Son derece korunaklı bir merkez haline getirilen Birim 731, hiçbir zaman ziyarete açılmamıştır. En ufak bir yaklaşma girişimi olduğunda dahi insanların hayatlarına mal olan bir yerdi. Salgın hastalıkların hem insan hem de çevre üzerindeki etkilerini belirlemek üzere kurulmuş gibi gösterilen bu merkez, aslına bakılacak olursa hem kimyasal hem de biyolojik deneyler yapılabilmesi adına kurulmuş bir vahşet merkeziydi. İnsanlar üzerinde test edilen biyolojik ve kimyasal etkilere sahip bu teknolojiler, Japonya için büyük bir önem taşıyordu. Birim 731 içerisinde yapılan bu korkunç deneylerinin bazılarından kısa da olsa sizlere bahsetmek istiyorum.

insanligin-bittigi-yer-birim-731-ve-deneyleri-2İnsanların basınç etkisine gösterdiği tepkiyi tespit edebilmek adına kurulan işkence odalarında, insanların canlı canlı maksimum kaç basınca kadar dayanabildiklerini test ediyorlardı. Yaşanan kan kayıplarının ne oranda olduğunu tespit etmek amacıyla insanların hem kollarını hem de bacaklarını kesen Birim 731, bu yaptıkları deney ile kan kaybının kaç saniyede sonuçlandığını öğrenmek istemiştir.  Geliştirilen bombaların etki gücünü gözlemlemek üzerine Birim 731, bu deneyler için kullandıkları insanların arasına atılan bombalarla tahribatların net gücünü öğrenmeye çalışmaktaydı.

insanligin-bittigi-yer-birim-731-ve-deneyleri-3İnsanlar, toplu bir şekilde zindanlarda tutuluyor ve çeşitli saldırılara maruz bırakılıyordu. Birbirinden güçlü zehirlere sahip olan hayvanlar, zindanlar içerisine salınıyor ve zehrin bıraktığı izler insanlar üzerinde inceleniyordu. Bu yıllar arasında Japonya, dönemin en sorunlu ülkesi olarak gösteriliyordu. Bitler üzerinde çeşitli araştırmalar yapan ve onları zehirli bir hale getirmeye çalışan Japonya’daki 731 adlı birim adeta insanlığın yüz karasıydı. Solunum sistemleriyle insanları zehirlemeye çalışan Birim 731, hem haşereler hem de bitler üzerinde sayısız deneyler yaptı. Geliştirilen her aşama için insanları denek olarak kullanan bu acımasız üs, yalnızca bu girişimleri sonucunda bile binlerce insanın ölümüne neden olarak tarihe vahşice geçmişlerdir.

insanligin-bittigi-yer-birim-731-ve-deneyleri-4İnsanlar birtakım ameliyatlara sokularak, organlarından canlı canlı ayrılmak zorunda kalıyordu. Deneylerle ilgili sayısız örnekler verilebiliriz. Ancak en korkunç olanlarından bahsetmek istiyorum. Hayvanlardan alınan kanların insanlara enjekte edilmesi, insan kanı üzerindeki reaktörlerin tespit edilebilmesi adına deniz suyu ilave edilmesi ve iç organların yerleşimleriyle ilgili de yapılan deneyler vardı. Birim 731, organların yerlerini değiştirmiş veya organları birbirlerinin üzerine ilave ederek vahşet ötesi ameliyatlara imza atmışlardır. Unutmadan belirtmek isterim; yapılan tüm bu ameliyat ve diğer işlemlerde kesinlikle anestezi kullanılmıyordu.

insanligin-bittigi-yer-birim-731-ve-deneyleri-5Bölge halkı, gerçekleşen olaylarla ilgili az çok tahminlerde bulunabilmekteydi. Bölgeye yaklaşmamaya çalışan insanlar, bölgeye yaklaşmak isteyip de geri dönebilen insan sayınsın neredeyse sıfır olduğu söylenmektedir. Tesis, Hiroşima saldırısına kadar bu çalışmalarına devam etmişti. Rusların Mançura üzerine bir işgal operasyonu başlatması üzerine, Birim 731’in imha edilmesine karar verilmiştir. Tesis içerisinde çalışan ve oradaki tutulan esirlerin tamamı kurşuna dizilmiştir. Daha sonrasında ise tüm cesetler yakılarak olayların üstünün kapatılması sağlanmıştır. Tesis sorumlusu olarak gösterilen Shiro Ishii, tüm deneylerin yaratıcısı olarak gösterilen kişidir.

Bu dehşet verici olayların üstünü kapatmak isteyen Amerika, gerçekleşen deneylerin vahşet ve işkence içerikli olduğunu kabul etmesine rağmen; insan anatomisinin boyutu, biyolojik ve kimyasal silahların insanlar üzerindeki etkileri gibi sonuçlara bakıldığı zaman paha biçilemez sonuçlar verdiği gerekçesiyle hiçbir yargılama işlemi yapmamış ve deneylerin üstünün kapatılması nedenleri arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ölüm Anında İnsanların En Çok Dile Getirdiği Pişmanlıklar başlıklı makalemizde eğlence, psikoloji ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

108
107 paylasim, 108 puan

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı