insanligin-yasami-boyunca-dogru-olarak-bildigi-yanlis-bilgiler

İnsanlığın Yaşamı Boyunca Doğru Olarak Bildiği Yanlış Bilgiler


İnsanlığın yaşamı boyunca doğru olarak bildiği yanlış bilgiler hakkında bir fikriniz var mı? Tüm dünya genelinde doğru olarak kabul edilen, fakat yanlış bilinen gerçekler çok fazladır. Doğru sanılan yanlış bilgiler her geçen gün çoğalmaktadır. Sonuçta herkes bilim adamı olacak diye bir şey yok. Yine de tüm dünyada en fazla yanlış bilinen bazı bilgilere bir göz atalım.

Balıkların Hafızası 3 Saniyeden Sonra Silinir

Karşınızdaki insan kısa sürede bir şeyi unuttuğu zaman ‘balık hafızalı mısın?’ sözünü birçok yerde kullanırız, fakat bu sözün doğruluğu tamamen yanlıştır. Balıkların 3 saniye sonra hafızası silinmez. Balıklarında diğer canlılar gibi kendilerine yetebilecek kapasitede bir hafızası bulunmaktadır.

Çin Seddi Uzaydan Görünür

Çin Seddi kesinlikle uzaydan görünmez. Çünkü yapı gereği incelemiş olduğumuz Çin Seddi, 6 metre yüksekliğindedir ve genişliği 5-7 metre arasındadır. Yani yerden 10 bin metre yükseklikten görmek insan gözü ile imkansız bir şeydir.

Kelebekler Sabah Doğar Akşam Olmadan Ölür

‘Kelebeklerin ömrü 1 gündür’ sözünü elbet duymuşsunuzdur. Bu düşünce aslında tamamen yanlıştır. Evimize giren bir kelebeğin bazen 3-4 gün evde canlı olarak yaşadığına şahit olmuşuzdur. Kelebeklerin türüne göre 1 ay bile yaşayanları bulunmaktadır.

Boğalar Asla Kırmızı Rengi Sevmezler

Boğaların kırmızı rengini sevmemesi gibi bir olay kesinlikle yoktur. Boğaları kızdıran şey aslında matadorun takındığı hareketlerdir. Boğalar yapı gereği matadorların yaptığı hareketleri sevmedikleri için tepki gösterirler.

Tüm İnsanlar Aynı Anda Zıplarsa Deprem Olur

10 kişi bir arabanın üzerinde zıplasa elbette ki araba sallanacaktır. Ancak tüm insanların aynı anda zıplaması ile deprem olma olasılığı %0.0001 bir ihtimaldir. Çünkü zıplama ile oluşan enerjiden, milyonlarca kat daha fazla enerjinin açığa çıkması gerekir ki yerkürede titreşim meydana gelsin.

Uçaktan Atılan Bozuk Para İnsana Değerse Ölür

Bozuk paraların aerodinamik yapısı bu kuralı tamamen bozmaktadır. Çünkü yukarıdan atılan bir bozuk para belli bir hız seviyesinden sonra bir daha asla hızlanmayacaktır.

Timsah Görürseniz Zikzak Çizerek Kaçın

Hayal gücüne bak işte! Nerede timsah göreceksek artık… Söylenti olarak dolaşan bu bilgi tam anlamıyla yanlış olan bir bilgidir. Çünkü timsahlar karada en fazla 15 km saat hızı ile hareket edebilirler. Bu bakımdan bir horozu ya da bir tavuğu bile yakalamaları çok zordur. Eğer biraz hızlı koşabiliyorsanız, peşinizdeki timsahtan tez zamanda kurtulursunuz.

Benzin Deposuna Silah Sıkarsak Araba Patlar

Tamamen hayal ürünü olan bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Böyle bir durumda kurşun ya benzin kapağına takılır ya da depoyu delip geçer.

Uzayda Yerçekimi Yoktur

Genel olarak yüzde 90’dan fazla insan, uzayda yerçekimi yoktur demektedir. Fakat uzayda yerçekimi vardır. Dünyada olduğu kadar kuvvetli olmasa da, uzayda yerçekimi vardır. Özellikle gezegen ve uydu yörüngelerinde yerçekimi daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan Özcan Deniz Başrolde Israrla Aslı Enver'i İstedi başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

125
124 paylasim, 125 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı