insulin-direncini-kirmanin-formulu

İnsülin Direncini Kırmanın Formülü


Modern yaşamın istenmeyen bir sonucu olarak gitgide artan obezite nedeni ile insülin direncinin görülme sıklığı da her geçen gün artıyor. Obezite sıklığının artışına bağlı olarak eskiden ileri yaş hastalığı olarak kabul edilen bu obezite, günümüzde gençleri hatta ve hatta çocukları bile tehdit eder hale geldi. İnsülin direnci en kısa sürede tespit edilip kontrol altına alınmaz ise diyabet, kalp damar hastalıkları ve hipertansiyon gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden insülin direncinin kontrol altına alınması çok önemlidir.

Spor Yaşam Alışkanlığınız Haline Gelmeli

Günlük yaşamda hareket eksikliği ve egzersiz yapılmaması bu nedenle alınan kalorilerin vücutta yağ olarak birikmesi obeziteye, buna paralel olarak da insülin direncine yol açmaktadır. Dolayısıyla günlük hareket miktarını artırmak çok önemlidir. Asansör yerine merdiven kullanın ya da yakın mesafeli bir yere araba ile gitmek yerine yürüyüş yaparak gitmeyi deneyin. Ayrıca uzun süre oturmaktan kaçınmalısınız. Her gün düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Sağlık durumunuza göre koşabilirsiniz, tempolu yürüyüş yapabilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz, yüzebilirsiniz, aerobik yapabilirsiniz veya hızlı bir şekilde dans edebilirsiniz. Haftada en az 3 gün 45 dakika tempolu yürüyüş yapmayı yaşam alışkanlığı haline getirmelisiniz.

Masaya Doymak İçin Oturmayın

Yemeğinizi büyük porsiyonda tüketin. Azar azar ama sık sık yiyin. Masaya doymak için değil, açlığınızı gidermek için oturmalısınız.

Stres Faktörlerinden Uzak Durun

Sürekli olarak stres altındaki kişilerde stres hormonları olan adrenalin ve kortizol çok daha fazla salgılanıyor. Bu hormonlar da insülin direncini kolaylaştırıyor. Yani stresten mümkün olduğunda uzak durmaya çalışın.

Bu Besinlere Dikkat Edin!

Glisemik indeksi yüksek olan besinler kandaki insülin seviyesini hızlı bir şekilde yükselterek insülin direncini arttırmaktadır. Dolayısıyla insülin direnciniz var ise bu besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir.

# Beyaz ekmek

# Patates ve patates ile hazırlanan yemekler

# Beyaz pirinç ve pirinç ile yapılan pilav gibi besinler

# Hazır meyve suları, şerbetli tatlılar ve şekerlemeler gibi rafine şekerler ile hazırlanan besinler

# Günde 8 bardak su içmeniz şart

# Özellikle bu besinlerden uzak durmanız gerekir.

Günde En Az 8 Bardak Su İçin

İnsülin direnci ile mücadele ederken sağlıklı bir şekilde kilo vererek ideal kiloya ulaşmanız çok önemlidir. Metabolizmanızı hızlandırmak için her gün en az 8 bardak su içmelisiniz.

Kaliteli Uyku

Gece stres hormonlarının seviyesinin düşmesi gerekir. Fakat aşırı kilolar, uyku apnesi ya da stres gibi nedenler ile uykusuz kalındığı zaman stres hormonları aynı düzeyde kalıyor. Uyuma güçlüğü nedeni ile yaşanan stres de insülin direncine yol açmaktadır. Bu yüzden insülin direncini kırmak için yeterli ve kaliteli uyku uyumanız çok önemlidir. Eğer uyku apnesi sorununuz varsa tedavi ile mutlaka düzeltilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Düz Bir Karın Hayal Değil! başlıklı makalemizde egzersiz ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
89 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir