Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

İnternet Kullanıcılarına Müjde: Geceleri Kota Yok!

İnternet Kullanıcılarına Müjde: Geceleri Kota Yok!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından daha önce 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağı belirtilen Adil Kullanım Kotası çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceği belirtilmişti. Bahsedilen çalışmalarda sona yaklaşıldı. Artık internet kullanıcılarının kâbusu olarak bilinen Adil Kullanım Kotası hakkında yeni bir düzenleme yapılacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni uygulamayı internet servis sağlayıcılarına iletti. Kota aşımı sonrası minimum hız sınırı değiştirildi.

GECELERİ KOTA YOK!

Bu uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız her ne olursa olsun, sınır aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı 3Mbps’ye düşerdi. Yeni uygulamada ise birçok farklılık var. 1 Mayıs’tan itibaren başlayacak olan uygulama sonrasında gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri Adil Kullanım Kotası kapsamında değerlendirilmeyecek. Internet kullanıcıları böylece geceleri web sitelerinde çok daha rahat bir şekilde sörf yapabilecek. BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına iletilen düzenlemede yer alan bir diğer yenilik ise gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri tüketiminin aşılması durumunda internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirleyecek.

HIZA GÖRE FARKLI SINIR UYGULAMASI

Eski uygulamada tarife her ne olursa olsun, kota aşıldıktan sonra hız 3 Mbps’e düşüyordu. Bu uygulamadan sonra alt sınır tarifenin çeşidine göre değişiklik gösterecek. En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda Adil Kullanım Kotası aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde ise bu alt sınır kademe kademe yukarı çıkacak. Mesela, 16 Mbps bağlantı hızı kota aşımı sonrasında 5 Mbps olarak kullanılırken, 50 Mbps tarifesine sahip olan bir başka kişi kotayı aştığı zaman hızı 16 Mbps’e çekilecek.

Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası düşeceği zamanki hali ise şu şekilde:

Bir önceki yazımız olan Mısır'da Patlama: En Az 21 Kişi Hayatını Kaybetti başlıklı makalemizde Mısır'da patlama, Mısır'da kilisede patlama ve Palmiye Pazarı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz