is-yerinde-motivasyonunuzu-arttirmanin-10-yolu

İş Yerinde Motivasyonunuzu Arttırmanın 10 Yolu


Çalışan kişilerin çoğu iş yerinde motivasyonunun olmadığından şikayetçi. Tabi ki hepimizin hayalidir haftada üç gün çalışalım dört gün tatil yapalım… Bu pek mümkün olmasa da İş Yerinde Motivasyonunuzu Arttırmanın 10 Yolu ile “HayalCaddesi” ekibi olarak iç sesinizi dinledik.

1# İşlerinizi yeniden keşfedin

Bulunduğunuz konumda yaptığınız işleri gözden geçirin ve kendi planlamanızı oluşturarak bölümlere ayırın. Güne başlarken kendinizi iyi hissettirecek işlerinizden başlayarak keyifli bir adım atabilirsiniz.

2# Problemlere karşı çözüm odaklı yaklaşın

Çalıştığınız ortamda bir sorunla karşılaştığınızda her sorunun bir çözümü olduğunu unutmayın ve sorunlar karşısında çözüm odaklı yaklaşmanız bakış açınızı geliştirmenize yardımcı olur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

is-yerinde-motivasyonunuzu-arttirmanin-10-yolu-02

3# Başarılarınızın karşısında kendinizi şımartın

Yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz ve yaptığınız her işte başarılarla imza atarak kariyer basamaklarını tırmanmaya başladınız ve hızını alamıyorsunuz bir dakika durun ve derin bir nefes alın! Başarınız karşısında ilk siz kendinizi takdir etmeli ve başardıklarınız karşısında kendinizi tabi ki biraz şımartmalı kendinizi alkışlamalısınız. Başarılarınızın ardından o hazzı yaşamak için kendinize zaman tanımıyorsanız başarınızın mutluluğunu yaşayamazsınız.

4# Hedefleri birleştirin ve sorgulayın

Çalıştığınız şirketin yıllık hedefleri belirlendiğinde kendi hedeflerinizi düşünmeye başlayın şirketin hedefleriyle sizin hedeflerinizin örtüşüp örtüşmediğini analiz edin. Eğer hedefleriniz örtüşüyorsa işe olan bağlılığınız ve motivasyonunuz da artıyor.

5# Küçük kaçamaklardan kaçınmayın

Yoğun bir iş temposu ve gün içerisinde 5 dakikalık küçük kaçamaklarla kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin. Masa başı egzersizleri yapabilir, internette sevdiğiniz konularla ilgili araştırma yapabilir, çalışma arkadaşlarınızla 5 dakika pozitif enerji alabileceğiniz bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz.

is-yerinde-motivasyonunuzu-arttirmanin-10-yolu-01

6# Çalışma ekibinizle iletişimde olun

İş yerlerinde genellikle motivasyon düşüklüğünün sebebi çalışma arkadaşlarının çatışmalı bir ortam yaratması. Çalışma arkadaşlarınızla ve üstünüzle olan iletişiminizin güçlü için gerekli özeni göstermelisiniz. İş içerisinde olan sorunları kesinlikle kişiselleştirmeye müsaade etmeyin. Kendinize iş yaşamının bir ticari alan olduğunu mutlaka hatırlatın. Çalışma arkadaşlarınızı iyi bir şekilde dinleyin ve sorunlarına karşılık çözüm odaklı yaklaşmayı ilke edinin.

7# İş hayatınıza eğlenceli ufak dokunuşlar yapın

Öğlen molalarınızı çalışma arkadaşlarınızla yemekte hoş bir sohbet ortamı havasında geçirebilir, şirket takımlarında yer alabilir, keyif aldığınız çalışma arkadaşlarınızla ufak organizasyonlar gerçekleştirebilirsiniz.

8# İş ortamınızı keyifli bir ortama dönüştürün

Çalışma odanızı veya masanızı keyif aldığınız ve hoşlandığınız aksesuarlarla dekore edebilirsiniz. Tabi fazla abartıya kaçmamakta fayda var. Sizi neşelendirecek, pozitif enerji almanızı sağlayacak objeler ile çalışma ortamınızı keyif aldığınız bir ortama dönüştürebilirsiniz.

9# Problemler karşısında takılı kalmaktan kaçının

İş ortamınızda elbette sorunlar olacak ancak sorunları kafanızda kurgulayıp takılı kalmamalısınız. Sorunlara ya da o anki yaşadığınız olaya takılı kalmak hem sizi daha da strese sokar hem de bütün pozitif enerji ve keyfinizi kaçırarak bütün gününüze mal olacaktır.

10# Müzik dinleyerek ruhunuzu besleyin

Müzik her zaman hem motivasyon kaynağı hem de yoğun temponuzda sizi rahatlatacaktır. Özellikle söz içermeyen müzikler dinleyerek hem motivasyonunu arttırabilir hem de ruhunuzu müzikle besleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yumruğunuz Kişiliğinizi Ele Veriyor başlıklı makalemizde beden dili, kişilik analizi ve kişisel gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

105
104 paylasim, 105 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı