istahinizi-nasil-kontrol-edebilirsiniz

İştahınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?


  • Yeme isteğinizi kontrol altında tutmak ve atıştırma krizlerinizden kurtulmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelmeniz sizin için çok daha faydalı bir karar olacaktır. Bol bol su içmek, yiyecekleri iyice çiğnemek ve yemeği 15-20 dakikaya yayarak yemek bu faydalı kararlardan biridir.
  • Özellikle rafine edilen şekerlerin, beyaz ekmek ya da beyaz pirinç gibi kan şekerini hızla yükselterek insülin hormonunun salgılanmasına yol açan besinlerin tüketilmesi hızlı ve tekrar acıkmaya sebebiyet verir. Bu besinlerin yenmesi ile birlikte kanda yükselen insülin hormonu kan şekerini çok daha fazla düşürerek açlık hissi duymamıza neden olur.
  • Daha çok kepekli ekmek, kepekli makarna, bulgur pilavı, tam buğday ekmeği ve yulaf gibi kompleks karbonhidrat besinler tercih ederek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.
  • Su içmenin kişinin kendini tok hissetmesi açısından çok önemlidir. Kişi susuz kaldığı zaman açlığa benzer sinyaller hisseder. Bu nedenle açlıkta belli miktarda su içilmesiyle açlığınızı bastırabilirsiniz.
  • Protein içeren besinler karbonhidrat ve yağlara göre çok daha uzun süre tok tutar. Bu sebepten dolayı protein içeriği yüksek olan besinleri tercih etmeniz gerekir.
  • Triptofan, vücutta seratoninin oluşmasında görev alır ve seratonin iştah hissini azaltır. Özellikle muz ve avokado da bulunmaktadır. Krom minerali de insülin dengesinde önemli bir rol oynar. Krom, kan şekerini dengelediği için iştahı azaltmaya yarar. Krom ihtiyacımızı karşılamak içinde fındık ve ceviz gibi kabuklu yemişler tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aşırı Tuz Tüketenler Dikkat! başlıklı makalemizde aşırı tuz kullanmak, tuz ne kadar tüketilmeli ve tuzun zararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
95 Paylaşım, 98 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir