Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2017

İstanbul Boğazı Neden Tehlikeli?

İstanbul Boğazı Neden Tehlikeli?

Avrupa ve Asya’nın sınır çizgisi olan İstanbul Boğazı, tarihin her döneminde önemli olmuştur. Nice yaşanmışlığa ve hikayeye ev sahipliği yapan İstanbul Boğazı, aynı zamanda gemi batığına da ev sahipliği eder.

Bir şekilde gelip geçtiğiniz İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde dev bir çiftliği dolduracak sayıda koyun bulunduğunu biliyor muydunuz? Her yerde duyamayacağınız bir şehir hikayesini okumaya hazır olun.

Dünyaya Açılan Bir Yol

İstanbul Boğazı, dünya üzerinde bulunan en zor su yollarından biridir. Yakın tarihe baktığımız zaman yaşanan olaylar sonucunda İstanbul Boğazı’nda 20’den fazla geminin battığını belirtmek isterim.

İstanbul Boğazı Neden Tehlikeli?

İstanbul Boğazı’nın neden zorlu bir yol olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Yukarıdan baktığınız zaman S biçiminde uzayan bu yol, deniz yolu kaptanlarının adeta korkulu rüyasıdır. Hele birde hava şartları kötüyse…

Tahmin edersiniz ki, gemilerin manevra kabiliyeti çok düşüktür. Bu yüzden her hamlenin ön görülmesi ve planlanması gerekir. Sis nedeni ile görüş mesafesinin düşmesi, İstanbul Boğazı’nın zorlu dönemeçlerini çok daha zor bir hale sokuyor.

istanbul-bogazi-neden-tehlikeli-2

İstanbul Boğazı’nda Bir Kaza Daha Yaşanır

İstanbul Boğazı’nın tehlikeli dönemeçleri, 14 Kasım 1991 yılında bir kazaya daha neden olmuştur. Bu sefer yaşanan kaza, diğer kazalardan çok daha farklıydı. Kazanın yaşandığı yer ise Fatih Sultan Mehmet köprüsü yakınlarındaydı.

Lübnan bandıralı Rabion 18 Marmara’ya geçiş yapmak üzereydi. Tak aksi istikamette ilerleyen Madonna Lily gemisi ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yakınlarında karşılaştılar. Maalesef ki bu iki gemi birbirlerini fark ettiklerinde her şey için çok geç olmuştu. Madonna Lily adlı gemi, Lübnan bandıralı gemiye yandan çarptı.

Madonna Lily gemisi hem çarpma pozisyonundan hem de boyutundan dolayı avantajlı taraftı. Burun kısmından almış olduğu darba gemiye hafif bir hasar vermişti. Fakat Lübnan bandıralı Rabion 18 gemisi onun kadar şanslı olamamıştı. Hızla batmaya başlayan Lübnan bandıralı gemide bulunan 32 mürettebat canlarının derdine düşmüştü. İçlerinden 30 mürettebat sağ salim kurtulmayı başardı. 2 kişi ise ne yazık ki boğazın soğuk ve karanlık sularında kayboldu.

istanbul-bogazi-neden-tehlikeli-1

21 Bin 700 Can Kaybı

Dünya tarihine baktığınızda bu denli yüksek bir can kaybının yaşandığı başka ulaşım kazası var mıdır, bilemiyoruz. Eğer duyduysanız yorumda belirtmenizi rica ediyorum. 🙂 Fakat o tarihte İstanbul Boğazı’nda yaşanan bu kaza sonrasında 21 bin 700 can kaybı yaşandı. Evet, sizinde tahmin edeceğiniz gibi Rabion 18 adlı gemi koyun taşıyordu. Suriye’ye götürülmek üzere yola çıkmış olan koyunların son durağı ise İstanbul Boğazı’nın soğuk ve karanlık derinliği oldu.

Geminin kapalı alanında bulunan 21 bin 700 koyundan çok az bir kısmı sulardan alınarak karaya çıkartılabilmiştir. Fakat karaya çıkartılan koyunlarında akıbeti, suların derinliklerinde kaybolan arkadaşlarından pek farklı değildi. Bir şekilde karaya ulaşmayı başaran koyunlar, vatandaşlar tarafından hemen oracıkta kesildi ve tüm etler oradaki insanlar arasında paylaşıldı.

Yeni bir tarihi olayda görüşmek üzere… 🙂

Bir önceki yazımız olan Baba Oğlun Photoshopla Tasarlanan Harika Maceraları başlıklı makalemizde eğlence, baba ve oğul ve photoshop hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz