italyada-neden-starbucks-yok

İtalya’da Neden Starbucks Yok?


Çin’den Kanada’ya kadar toplamda 65 ülkede 21 binden fazla mağazası bulunan popüler kahve dükkanı Starbucks’ın İtalya’da hiç şubesi olmadığını daha önce hiç duymuş muydunuz? 1971 senesinde kurulan kahve devinin, kahveyi çok seven İtalya’dan neden bu kadar zamandır uzak durduğunu hiç merak ettiğiniz oldu mu? Üstelik Starbucks’ın ilhamı bile Milano’dan geliyorken… 😉

STARBUCKS NASIL KURULDU?

Her şey Starbucks’ın kurucusu ve şu anda CEO’su olarak görev yapan Howard Schultz’un 1983 senesinde Milano’ya yaptığı bir iş gezisi ile başlamaktadır. Burada bir espresso barda kahvesini yudumlarken İtalyanların kahve hazırlamayı bir sanat haline getirdiğini ve insanların bu mekanlarda çok samimi olduğunu hatta ve hatta çalışanların bile insanlara isimleri ile hitap ettiğini fark etmiştir.

Milano’da bir gezide filizlenen ‘Starbucks’ fikri şimdi tüm dünyaya hükmeden bir tarz oldu…

İnsanların kahveyi bir ihtiyaçtan ziyade bir sosyalleşme ve keyif alma aracı olarak benimsediklerini gören Howard, İtalya’daki espresso barları Amerikan kültürüne uyarlamak üzere Starbucks’ın ilk temellerini atmaya başlıyor. İtalyanlardan aldığı ilham ile insanların bir araya gelip sohbet edebilecekleri, hem ev hem de ofislerinden sonra üçüncü adresleri olacak bir kahve mağazası deneyimi yaratmak amacı ile heyecan içerisinde yola çıkan Howard Schultz, ilk olarak II Giornale’i kuruyor. Daha sonra ise Zev Siegel, Gordon Bowker ve Jerry Baldwin’in hisselerini satın alarak Starbucks’ın tek sahibi oluyor.

İTALYA’DA NEDEN YOK?

Bu sorunun cevabını anlamak için ise İtalyanların kahve alışkanlıklarını ve kültürlerini çok iyi bir şekilde bilmek gerekiyor. Bu durumun sebeplerinden biri, İtalyanların cappuccino gibi sütlü kahveleri yalnızca sabahın erken saatlerinde içiyor olmasıdır. Gün içerisinde tercih ettikleri kahve çeşidi ise küçük bardaklarda servis edilerek satılan, aynı zamanda sert bir kahve olan espresso’dan yana olmaktadır. Dolayısıyla Americano ve Latte gibi Starbucks kahveleri İtalyanlar için çok hafif kalmaktadır. Aynı zamanda espresso kahveleri küçük bardaklarda içmeyi tercih eden İtalyanların tall ve grande gibi boylara sahip bardaklarda kahve içmeye ön yargılı yaklaşacağından dolayı endişe duyulmaktadır. Diğer bir sebep olarak ise İtalyanların espresso kahveye en çok 1 euro öderken, Amerikan kahvelerine 5-6 euro gibi bir para ödemek istemeyeceklerinin düşünülmesidir. Dolayısıyla Starbucks, İtalyanlar için hem pahalı bir seçenek olma hem de ilgi görmeme endişesi içinde yer almaktadır.

Starbucks ise bu riski bunca yıl almaktan kaçındı. Tabi şimdiye kadar…

Bütün bu sebepler bir araya geldiği zaman Starbucks yöneticileri İtalya’da başarısız olabileceklerini düşündüklerinden dolayı hep bu pazara girmekten kaçındılar. Çünkü bu başarısızlık onlar için yalnızca maddi bir kayıp anlamına gelmeyecekti.  Bu başarısızlık aynı zamanda marka imajını da geri dönüşü olmayacak bir şekilde zedelemiş olacaktı.

2018 YILINDA İTALYA’DA İLK MAĞAZASINI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Starbucks geçtiğimiz aylarda çok cesur bir karar alarak İtalya’daki ilk mağazasını 2018 yılında açmaya hazırlandıklarını kamuoyuna açıkladı. Starbucks, Milano kentinde Duomo di Milano katedraline çok yakın bir konumda açılacak olan bu ilk mağaza ile olası riskleri en aza indirmeyi hedefliyor ve yerli kahveci Percassi iş birliği yapmayı düşünüyor. İtalya’ya özel ürünler ile pazara girmeyi planladıklarını açıkladılar. İtalyanların bu duruma nasıl tepki göstereceği ve Starbucks’ın İtalya’da tutunup tutunamayacağı ilerleyen zamanlarda belli olacak. Premium kahve çekim mağazası olarak açılması düşünülen bu ilk Starbucks şubesinde hizmete sunulan yiyecekler İtalya’nın ünlü pastanecisi Princi tarafından üretilecek. Aynı zamanda özel kokteyler de satılacak. Starbucks, Milano sonrasında diğer şehirlerde de şube açmak istediklerini açıklıyor.

Bir önceki yazımız olan Mutfakta Sıklıkla Yapılan İşlemlerin Anlamları başlıklı makalemizde mutfak ve mutfak terimleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

84
80 paylasim, 84 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı