iyi-lider-nasil-olmali

İyi Lider Nasıl Olmalı


Liderlik ile yöneticilik hep birbirine karıştırılır. Aslında her lider bir yöneticidir fakat her yönetici bir lider değildir. İyi bir lider, çalıştığı ekipteki bireylerin ortak hedeflere yönlendirilmesini sağlayan, kişiler arasındaki köprüyü kuran, bilgiyi bir araya getirip sinerji oluşturan kişidir. Peki, İyi Lider Nasıl Olmalı?

Lider bir grup içerisinde herkesle iyi iletişim kurabilen bir yeteneğe sahiptir. Kişilerin her birisi ile ilgilenerek onların güven duygularını kazanır. Arada saygının yanında bir de sevgi bağı kurmayı başarır. Bir grup insan size saygı duyduğu için söylediklerinizi yapabilir ama aynı zamanda sizi seviyorsa söylediklerinizi en iyi şekilde yapmak için çaba gösterecektir. Bu nedenle lider olmak için karşınızdaki insanı sevin ve kendinizi sevdirin.

Lider olmak istiyorsanız egonuzu minimum seviyelere çekmeniz gerekir. Çünkü insanlar egosu yüksek kişiler ile çalışmaktan genellikle hoşlanmazlar ve egosu yüksek olan insanlar genelde ben odaklı çalıştıklarından yönetmiş olduğu ekibe faydadan çok zarar vermeye başlar. İyi lider sorgulayıcı ve aynı zamanda sabırlı olmalıdır. Empati yaparak ekibinizi anlar ve onların istediği şekilde yaklaşırsanız sizinle çalışmaktan son derece memnun ve size sadık bir şekilde ilerlerler ve bir karar almanız gerektiğinde bu kararı ekibinizle birlikte almalısınız. Ekibinizin fikirlerine, düşüncelerine açık olmalısınız. Ekibinizin düşünce ve fikirlerine değer verdiğinizi göstererek ekibinizin ekip ruhunu daha da sağlam temellere dayandırabilirsiniz. Lider cezalandırma ya da ödüllendirme yerine uygun bir şekilde uyarı yapar ya da yapılan işten dolayı çalışanlara övgülerde bulunur. Bu nedenle çalışanlar korku ya da baskı dolayısıyla çalışmaz, kendilerini özgür, rahat hissederek övgü almak için çaba gösterirler.

Bir lider kişilerle nasıl konuşulması gerektiğini iyi bilmelidir. Etkili konuşma bu konuda büyük bir önem taşır. Daha önce yayınlanan Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir? makalemizi okuyarak etkili konuşma hakkında bilgi edinebilirsiniz. Düşüncelerinizi karşı tarafa doğru bir şekilde geçirirseniz onlarında bu düşünceyi benimsemelerini sağlarsanız başarıya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Ve bir lider ben düşüncesini bir kenara bırakarak biz düşüncesine yönelir ve daima önde değil, yeri ve zamanında arka planda da durmalı yaptığı işte hem tutkulu hem de fedakar olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir? başlıklı makalemizde beden dili, diyagram ve etkili konuşma teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
74 paylasim, 78 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı