jilet-izlerini-yok-eden-yontem

Jilet İzlerini Yok Eden Yöntem


Kendi bedenini jiletlemeye bağlı olarak ortaya çıkan özellikle kollarda ve göğüs ön duvarında gözlenen izler yaşam boyu kalıcı rahatsızlık veren izlerdir.

Jilet vb. kesici aletler ile kendini yaralama sonucu vücutta ömür boyu kalıcı, çok kolay anlaşılabilir ve gizlenmesi zor izler kalabilir. Lazerle cilt soyma ve ince deri yaması olarak adlandırılan etkili tekniğin kullanılarak söz konusu izlerin kamufle edilmesi ve sosyal olarak kabul edilebilir hale gelmesi mümkün olmaktadır.

Tedavi Nasıl Uygulanıyor?

Söz konusu tedavi yönteminin esasına baktığımız zaman izlerin olduğu alanın, izler arasındaki normal deriyi de içerecek bir şekilde, 50-150 mikronluk üst deri tabakasını lazer ya da dermabrazyon aleti yardımı ile kaldırarak bu alanı, uyluk ya da gizlenebilir farklı alanlardan alınan, 0.2-0.3 mm kalınlığında çok ince deri yamaları ile kapatılması sağlanmaktadır. Uygulanan deri yaması, altta kalan jilet izi ve normal deri arasındaki renk farkının üzerini kapatıp gizleyebildiği için jilet izleri artık tek tek görülmeyecektir ve o alan tek bir renkte fakat çevresindeki normal deriden biraz daha farklı bir renkte görülecektir. Ameliyat alanı ile normal deri arasındaki renk tonu farkı ilk aylarda biraz daha belirgin olurken, 6. aydan itibaren gittikçe büyük bir azalma meydana gelir ve 1 yıldan sonra çoğu zaman sadece dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman anlaşılabilecek hale gelecektir. Yapılan bu yöntemin en önemli avantajı ise kendine özgü olan ve kolay bir şekilde anlaşılabilen jilet izlerinin tipik görüntüsünü ortadan kaldırılmasıdır. Sosyal olarak bu izler jilet değil de, yanık izi gibi görülebilir ve çevreden daha az dikkat çeken masum bir iz olarak görülür.

6 Ay Sonra Düzeliyor

Ameliyat ile tedavi edilecek alanın boyutuna göre ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Buna göre aynı gün ya da en geç ertesi gün hasta evine dönebilmektedir. Ameliyat edilen bölgenin 10-14 gün pansuman ile bakımı sağlanır. Sonrasında ise ameliyat alanı mekanik travmalardan ve 6 ay süre ile güneşten korunmalıdır. Deri alınan alan ise 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir ve yaklaşık 6 ayda dikkat çekmeyecek bir hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Selülitten Korunmak Mümkün Mü? başlıklı makalemizde sağlık, selülit ve selülit tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
82 Paylaşım, 85 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir