jojoba-yaginin-guzellik-etkisi

Jojoba Yağının Güzellik Etkisi


Saç bakımı söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen doğal bakım yağlarından biri jojoba yağıdır. Yalnızca saç bakımında değil, cilt bakımında da oldukça etkilidir. Peki, jojoba yağı faydaları nelerdir? Jojoba yağının güzellik etkisi nedir? Sizin için hepsini derledim.

Jojoba yağı, şampuanlardan vücut kremlerine kadar pek çok alanda kullanılır. Cilt dostu bir ürün olmasının yanı sıra cildi nemlendiren ve besleyen bir yapısı vardır. Bu yüzden de selülit tedavisinde, kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesinde, saçların uzaması ve güçlendirilmesinde pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır. Jojoba yağı cilde uygulandığı zaman sıkılaştırıcı ve elastikiyet arttırıcı etki gösterir. Aslında jojoba yağının cilde bu kadar iyi gelmesinin nedeni, vücudumuzun ürettiği yağ ile benzerlik göstermesidir. Bu yüzden cilt tipiniz ne olursa olsun jojoba yağının kullanılabilirsiniz.

Jojoba Yağının Diğer Faydaları:

# Aknelerin azalmasına yardımcı olur

# Kuru ciltleri canlandırır

# Kadınlarda doğum sonrası oluşan çatlakların giderilmesinde etkili bir rol oynar

# Göz makyajı temizliğinde kullanılabilir

# Egzamaları iyileştirmede olumlu katkıları vardır

# Saç diplerinde oluşan kepeği önler

# Romatizmal rahatsızlıklara olumlu etki eder

# El ve ayaklarda krem olarak kullanılabilir

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba yağı haricen kullanılabilen bir yağdır. Jojoba yağından birkaç damla avucunuza alın. Dilerseniz bu yağı masaj yaparak saçlarınıza yedirin, dilerseniz de cildinize tıpkı bir krem gibi uygulayın. Fakat her zaman yaptığım gibi yine sizi bir konuda uyarmak isterim. Önerdiğim jojoba yağı her ne kadar doğal bir ürün olsa da, her cilt farklı olduğu için cildin bu yağa verebileceği tepkilerde birbirinden farklılık gösterecektir. Yani cildiniz siz farkında olmadan jojoba yağına alerjen tepkiler verebilir. Bu yüzden jojoba yağını ilk defa kullanacaksanız, öncelikle cildinizin küçük bir bölgesinde denemenizi öneriyorum. Cildinizin üstündeki küçük bir alana jojoba yağını sürün ve 24 saat bekleyin. Eğer bir tepkime yoksa rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Evet, jojoba yağı oldukça faydalı bir bakım ürünü. Fakat faydalı bile olsa, çok fazla kullandığınız taktirde hem cildinizin hem de saçlarınızın gereğinden fazla yağlanabileceğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Sivilcelerle Başa Çıkan Maske Tarifleri başlıklı makalemizde cilt maskesi, sivilce maskesi ve sivilce tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

88
86 Paylaşım, 88 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir