kabuklari-faydali-olan-gidalar-ve-kabuklarinin-faydalari

Kabukları Faydalı Olan Gıdalar ve Kabuklarının Faydaları


Bazı gıdaların kendileri faydalı olduğu gibi kabukları da çok faydalıdır. Bu yüzden bu gıdaların kabuklarını atmak yerine, bazılarını kabukları ile tüketmek gerekir. İşte kabukları faydalı olan gıdalar ve kabuklarının faydaları

Avokado Kabuğu

Avokado meyvesinin kabuğu cildiniz için mükemmel bir nemlendirici alternatifi olacaktır.

Elma Kabuğu

Elma kabukları hem alüminyum tencerelerdeki hem de tavalardaki lekeleri temizlemenize yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda elma kabukları göz çevresinde bulunan koyu renkleri gidermeye de yardımcı olmaktadır.

Yumurta Kabuğu

Bahçe ile uğraşıyorsanız, toprağınızın çok daha fazla kalsiyum içermesi adına yumurta kabuğunu döverek gübrenize katmanız faydalı olacaktır. Eğer evcil hayvanınızın yemeğine katarsanız, kalsiyum miktarını arttırmada çok daha etkili olacaktır. Yumurtanın kabuğunu toz halindeyken kahve filtrenize koyarsanız, ucuz kahvelerin acılığını büyük bir ölçüde azaltmış olursunuz.

Havuç Kabuğu

Evde ekmek yapıyorsanız havuç rendelediğiniz zaman arta kalan posayı hamura katarsanız çok daha lezzetli ekmekler elde edebilirsiniz. Pişirdiğiniz çorbaya katarak da sebze ve meyvelerdeki çözünmez lifi çöpe atmamış olursunuz.

Muz Kabuğu

Muz kabuğunun içine şeker sürüp cildinize sürerseniz doğal peeling etkisi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda böcek ısırığı ve alerji gibi faktörlerden kaynaklanan kaşıntıları gidermede çok etkilidir. Muzun dış kısmını ayakkabınıza sürdüğünüz zaman ise doğal ayakkabı cilası yaratmış olursunuz.

Narenciye Kabukları

Portakal ve genellikle narenciye kabukları kötü kokulardan kurtulmada, ciltte ferahlatıcı bir his yaratmada ve sivrisineklerden kurtulmada inanılmaz etkilidir. Eğer evinizde rutubet varsa veya giysilerinizde güvelenme sorunu varsa, naftalin yerine poşetlenmiş portakal kabuğu kullanarak bu sorundan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Limon Kabuğu

Kahve ya da çayı neyde demliyorsanız onun lekelerini çıkarmak için limon kabuğu ile ovalamak çok etkili olacaktır. Çekilmiş biber ile limon kabuğu rendesini karıştırarak yemeklere katabileceğiniz çok lezzetli bir tat elde edebilirsiniz.

Greyfurt Kabuğu

Greyfurt kabuğunu rendelediğinizde ve baharat ile karıştırdığınız zaman çeşni olarak kullanabilirsiniz. Veya cildinize sürerek tonik etkisinden faydalanabilirsiniz.

Patates Kabuğu

Patates kabuğu gözaltı torbalarını indirmede çok etkilidir. Aynı zamanda patates kabuklarını güzel bir şekilde yıkadıktan sonra biraz yağ ve limon suyu ile ovup, fırına attığınız zaman süper kolay patates cipsleri yapabilirsiniz.

Karpuz Kabuğu

Karpuz kabuğu cildinizdeki sivilcelere çok iyi gelecektir.

Nar Kabuğu

Her derde deva narın kabuklarını bir tencerede kaynatıp bekletin ve bordo rengine boyamak istediğiniz bir tişörtünüz var ise istediğiniz gibi bu suyla çok kolay bir şekilde tişörtünüzü boyayabilirsiniz. Nar kabukları doğal bir boya etkisi yaratmaktadır.

Sarımsak ve Soğan Kabuğu

Pişirdiğiniz zaman besin değeri kaybolan sebze ve et gibi besinleri sarımsak ve soğan kabukları ile birlikte pişirirseniz, yiyeceğiniz besinin değerini kaybetmediğini göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarında Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde göz sağlığı, kontakt lens ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

115
111 Paylaşım, 115 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir