Kadın Cinayetlerinin Gittikçe Artmasının Sebepleri Nelerdir?


Günümüzde ülkemizin büyük ve utanç verici bir sorunu olan kadın cinayetleri her akşam haberlerde karşımıza çıkmaktadır. Peki, “Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil; omuzlar üzerinde gözlere yükselmeye layıksın.” diyen Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu ülkede bu utanç verici olaylar neden yaşanmaktadır?

Kadının Meta Olarak Görülmesi

Erkek egemen toplumlarda kadın cinsel obje, çocuk bakıcı, temizlikçi ve aşçı olarak görülmektedir. Şayet kadın kendisine toplum tarafından biçilen bu görevleri yerine getirmezse ayıplanır, şiddet görür ve tecavüze uğrar. Erkek egemen toplumlar kadının hakları olduğunu kabul etmedikleri gibi, erkeklerin de kadınlar üzerinde sınırsız hakka sahip olduğunu düşünürler.

Örneğin erkek egemen bir toplum haline gelen ülkemizde eski kocalar, eşlerini kendilerinden boşandıkları için yaralayabilmekte, evlerini yakabilmekte ve öldürebilmektedir. Çünkü böyle toplumlar kadını erkeğin metası olarak görmektedir. Ne yazık ki fazla bir ceza almadıkları hatta hiç almadıkları için diğer eski kocalar da kadınlara aynı muameleyi uygulamakta sakınca görmemektedirler. Devletin yasalarla kadının can ve mal güvenliğini koruma altına alması gerekmektedir. Kadın cinayetlerinin gittikçe artmasının sebepleri nelerdir diye soracak olursak, işte bunlardır.

Mesele sadece evlilikle de sınırlı değildir. Örneğin Özgecan Aslan, minibüste hiç tanımadığı 3 kişinin tecavüzüne uğrayıp öldürülmüştür. 17 yaşındaki Cansel öğretmeninin tacizine uğradığı için intihar etmiştir. Bilinçsizlik, eğitimsizlik ve tedbir alınmayan taciz, tecavüz ve öldürme vakaları yüzünden birçok kadınımızı yitirdik.

Kadınlar Ne Yapmalı?

Birlikte olunacak ya da evlenilecek erkek seçilirken, erkeğin kadının hak ve özgürlüklerine saygılı olması gerekir. Kadının çalışma hayatına ve sosyal çevresine karşı kin gütmeyen bir erkekle hayatlarını birleştirmelidir. Ekonomik bağımsızlığını elde edememiş kadınların evlenmesi demek parasız kalma korkusuyla boşanamaması demektir. Bu nedenle kadınlar mutlaka maddi güvencelerini elde etmeli ve ayakları yere basmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Portakal İçinde Türk Kahvesi başlıklı makalemizde kahve ve pratik tarifler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

118
115 paylasim, 118 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı