Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Kadın Cinayetlerinin Gittikçe Artmasının Sebepleri Nelerdir ?

Kadın Cinayetlerinin Gittikçe Artmasının Sebepleri Nelerdir ?

Günümüzde ülkemizin büyük ve utanç verici bir sorunu olan kadın cinayetleri her akşam haberlerde karşımıza çıkmaktadır. Peki, “Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil; omuzlar üzerinde gözlere yükselmeye layıksın.” diyen Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu ülkede bu utanç verici olaylar neden yaşanmaktadır?

 

Kadının Meta Olarak Görülmesi

 

Erkek egemen toplumlarda kadın cinsel obje, çocuk bakıcı, temizlikçi ve aşçı olarak görülmektedir. Şayet kadın kendisine toplum tarafından biçilen bu görevleri yerine getirmezse ayıplanır, şiddet görür ve tecavüze uğrar. Erkek egemen toplumlar kadının hakları olduğunu kabul etmedikleri gibi, erkeklerin de kadınlar üzerinde sınırsız hakka sahip olduğunu düşünürler.

 

Örneğin erkek egemen bir toplum haline gelen ülkemizde eski kocalar, eşlerini kendilerinden boşandıkları için yaralayabilmekte, evlerini yakabilmekte ve öldürebilmektedir. Çünkü böyle toplumlar kadını erkeğin metası olarak görmektedir. Ne yazık ki fazla bir ceza almadıkları hatta hiç almadıkları için diğer eski kocalar da kadınlara aynı muameleyi uygulamakta sakınca görmemektedirler. Devletin yasalarla kadının can ve mal güvenliğini koruma altına alması gerekmektedir. Kadın cinayetlerinin gittikçe artmasının sebepleri nelerdir diye soracak olursak, işte bunlardır.

 

Mesele sadece evlilikle de sınırlı değildir. Örneğin Özgecan Aslan, minibüste hiç tanımadığı 3 kişinin tecavüzüne uğrayıp öldürülmüştür. 17 yaşındaki Cansel öğretmeninin tacizine uğradığı için intihar etmiştir. Bilinçsizlik, eğitimsizlik ve tedbir alınmayan taciz, tecavüz ve öldürme vakaları yüzünden birçok kadınımızı yitirdik.

 

Kadınlar Ne Yapmalı?

 

Birlikte olunacak ya da evlenilecek erkek seçilirken, erkeğin kadının hak ve özgürlüklerine saygılı olması gerekir. Kadının çalışma hayatına ve sosyal çevresine karşı kin gütmeyen bir erkekle hayatlarını birleştirmelidir. Ekonomik bağımsızlığını elde edememiş kadınların evlenmesi demek parasız kalma korkusuyla boşanamaması demektir. Bu nedenle kadınlar mutlaka maddi güvencelerini elde etmeli ve ayakları yere basmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Portakal İçinde Türk Kahvesi başlıklı makalemizde portakal içinde Türk kahvesi, portakal içinde Türk kahvesi olur mu ve portakal içinde Türk kahvesi lezzetli mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz