Kadın ve Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluğu Tipleri


Cinsel işlev bozukluğu vakalarının birçoğunun tedavisi mümkün olabilmektedir. Önemli olan bir sorun olduğunu anlamak ve vakit kaybetmeden uzmandan yardım istemek olacaktır. İşte kadın ve erkeklerde cinsel işlev bozukluğu tipleri

İŞLEV BOZUKLUĞU TİPLERİ

Cinsel isteğin baskılanması: Cinsel ilişki sırasında istek duyamama veya fiziksel olarak uyarılamama durumudur. Çeşitli fiziksel veya psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır.

İlişki sırasında ağrı: Fiziksel veya psikolojik sorunlardan ziyade, hormonal değişmeler, vajenin iltihabı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrolü amacı ile spermisid kullanımından kaynaklanmaktadır.

KADINLARDA İŞLEV BOZUKLUKLARI

Vajinismus: Vajen girişini saran kaslarda görülen ağrılı ve istemsiz bir spazmdır. Bu cinsel ilişkiyi engeller. Genel olarak penetrasyonun ağrılı olacağından korkan kadınlarda rastlanır ve daha önce geçmişteki travmatik deneyimlerden kaynaklanır.

Orgazm olamama: Orgazma ulaşamama anlamına gelmektedir. Bunun nedenleri arasında cinsel baskılanma, bilgisizlik, deneyimsizlik, endişe veya erken çağlarda cinsel travmaya maruz kalma gibi psikolojik etkilerde olabilir.

ERKEKLERDE İŞLEV BOZUKLUKLARI

Ejakülasyon bozuklukları: Penetrasyondan önce veya hemen görülmesi yani erken ejakülasyon, ejakülasyonun olmaması durumu veya ejakülatın geriye doğru mesaneye atılması şeklinde görülmektedir.

Ereksiyon bozukluğu: Tatmin edici cinsel ilişkiyi gerçekleştirmek ve sürdürmek için yeteri kadar ereksiyon halinin sağlanmamasıdır. Halk arasında iktidarsızlık olarak da adlandırılmaktadır. Çoğu 65 yaş ve üzeri olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 20 milyon erkekte bu durum söz konusudur. Fakat bu yüzdenin 10’undan az bir miktarın tedavi gördüğü tahmin ediliyor.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

Fiziksel nedenler: Cinsel sorunlara neden olan altta yatan durumlar arasında kalp, diyabet, nörolojik bozukluklar, ilaç yan etkileri, pelvis ameliyatları ve travması, böbrek veya akciğer yetersizliği gibi kronik hastalıklar, alkolizm, hormonal dengesizlikler ve zararlı madde kullanımı ya da yoğun sigarı kullanımıdır.

Psikolojik Nedenler: İşle ilgili yaşanan kaygı ve stres hali, cinsel performans ile ilgili kaygılanma, evlilikte geçimsizlik, depresyon, cinsel yönelimle ilgili birtakım çelişkiler, daha önce yaşanan travmatik cinsel deneyimlerdir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Cinsel işlev bozukluğunun pek çok tipi, altta yatan fiziksel veya psikolojik sorunların tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Başvurduğunuz doktorunuz ile birlikte size özgül tedavi seçeneklerini tartışabilir, uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Soğanın Bilmediğiniz Faydaları başlıklı makalemizde sağlık, sağlıklı beslenme ve soğanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

107
103 paylasim, 107 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı