kadinin-erkekten-daha-guclu-oldugunun-kaniti

Kadının Erkekten Daha Güçlü Olduğunun Kanıtı


Yüzyıllar boyunca kadınlar, erkekler tarafından her zaman ezilen ve daima güçsüz gibi gösterilen taraf olmuştur. Fakat tarihin her bölümünde kadınlar bu düşüncenin aksini kanıtlamayı başarmışlardır. İlkleri gerçekleştiren kadınlar, tarihi konuşmalara ve tarihi hareketlere öncülük ederek herkese kadının gücünü göstermeyi başarmıştır. Kadınların da erkeklerin yapabileceği her şeyi yapabileceğini herkese ispat etmişlerdir. Erkekler kadınların gücünü kabul etse bile, hala fiziksel olarak erkeklerin kadınlardan çok daha dayanıklı ve çok daha güçlü olduğunu savunmaya devam ediyor. Bu defa bilimde onları haksız çıkardı. Nasıl mı? Danimarka’da yapılan bir araştırma sonucuna göre, kadınların biyolojik olarak erkeklerden çok daha güçlü olduğu ortaya kondu.

Danimarkalı bilim adamları, kriz zamanları olduğu zaman kadınların hayatta kalmaya erkeklerden çok daha yatkın olduklarını ortaya çıkardı. Yapılan bu araştırma İngiliz Telegraph Gazetesi’nde yayınlandı. Haber, okuyan birçok insanın dikkatini çekmeyi başardı.

Araştırma sonuçları, yaşam koşullarının çok ağır olduğu kıtlık ve salgın gibi zamanlarda kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığını ortaya koydu. Araştırma sonuçları aynı zamanda istatistikler ile de desteklenmektedir. 1845-1849 yılları arasında İrlanda’da meydana gelen patates kıtlığında kadın ve erkekler için ortalama yaşam süresi 38 olarak belirlenmişti. Fakat kıtlıktan sonra yaş ortalaması erkeklerde 18’e düşerken, bu ortalama kadınlarda ise 22.4’e düşmüştür.

1933 senesinde Ukrayna’da ve 1772-1773 seneleri arasında İsviçre’de yaşanan kıtlık felaketlerinde de kadınların yaşam süresi erkeklere oranla çok daha uzundu. İzlanda’da ise 19. yüzyılda yaşanan kızamık salgınında kadınların erkeklere göre 2 yıl daha uzun yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Bütün bu araştırma sonuçlarının yanında, tek bir istisna bulunmaktadır. O da Trinidad’da yaşanan köle ticaretidir. Köle ticaretinin çok yaygın olduğu dönemde yapılan araştırmalar, erkek kölelerin kadın kölelere oranla daha fazla yaşadığını ortaya koydu. Bu sonuç, o dönem erkek kölelere fazla önem verilmesine ve ölmelerine izin verilmemesine bağlanmaktadır.

Bu araştırmanın bir de biyolojik tarafı bulunmaktadır. Kadınların erkeklerden çok daha dayanıklı olmasının en önemli nedenlerinden biri östrojen hormonu olarak belirtiliyor. Östrojen hormonunun vücutta iltihap azaltıcı etkisi bulunduğu için bu hormon vücuttaki damar yolu sistemini korumayı sağlıyor. Erkeklerin salgılamış olduğu testeron hormonuysa, bağışıklık sistemine zarar verip birçok ölümcül hastalığın riskini dahi arttırabiliyor.

Kadınların 9 aylık hamilelik süresince yaşam mücadelesi vermesinin, kadınların erkeklere göre çok daha güçlü ve çok daha dayanıklı olduğunun kanıtıdır. Günümüzde de kadınların erkeklerden çok daha kararlı ve kolayca pes etmeyen taraf olduğunu görüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Gerçek Böcekle Makyaj Yapan Artist başlıklı makalemizde foto galeri, göz makyajı ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

106
102 paylasim, 106 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı