kadinlar-en-cok-hangi-konuda-yalan-soyler

Kadınlar En Çok Hangi Konuda Yalan Söyler?


Kadınlar hayatları, eşleri, çocukları ve kiloları gibi konularda bunları görmek istedikleri ve olmasını istedikleri şekillerdeymiş gibi anlatarak yalan söyleyebiliyor. Kadınlar hayal ettikleri yaşamı yaratmak ve süregelen hayatları ile ilgili daha iyi hissetmek için yalan söylüyor. Kendilerini başarılı, zayıf veya ilişkilerinde yeterince mutlu hissetmiyorlar. Bu yüzdende kendilerini olmasını istedikleri gibi yansıtarak, öyleymiş gibi hissetmeye çalışıyorlar.

Ağırlık Konusu

Kadınlar birçok şey hakkında yalan söylese de favori yalanın kiloları olması hiç şaşırtıcı değil. Kiloları ehliyet belgeleri için sorulduğunda kadınların yüzde 68’i yalan söylüyor. Yasal dokümanlarda bile yalan oranının bu kadar yüksek olması size de korkutucu gelmiyor mu? Kadınların gerçekleri saptırdıklarını itiraf ettikleri diğer konular ise; fikirleri, ilişkileri, becerileri ve gelir seviyeleri oluyor. Genel olarak yabancılara yalan söylemeye meyilli olan kadınların yalan söyledikleri kişi listesini iş arkadaşları ve işverenleri izliyor. Fakat yine kadınların yüzde 70’i kendileri için önemli olan insanlara yalan söylemenin kabul dilemez olduğunu belirtmektedir.

Neden Yalan?

Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 38’i bir insan veya durumun gelişmesine faydalı olacak durumlarda, yüzde 36’sı başka bir insanın duygularını incitememek adına yalan söylemenin yerinde olduğunu düşündüğü ortaya çıktı. Yüzde 13’ü ise kendilerini beladan uzak tuttuğu süre boyunca yalan söylemenin geçerli olduğunu düşünmekte. Yarısından fazlası yani yüzde 55’i kısıtlanmış bilginin yalan sayılmayacağını iddia ediyor. Kadınlara neden daha sık yalan söylemedikleri sorulduğunda ise yüzde 71’i yanlış bir şey olduğu için diye cevaplarken, yüzde 33’ü çünkü bu konuda çok kötü olduklarını ve yüzde 10’u ise kötü bir insan olarak algılanmaktan korktukları için yalanlarını sınırladıklarını dile getirmişler. Büyük bir oran olan yüzde 91’i ise yaşlandıkça kendileriyle çok daha barışık ve rahat olduklarına bu yüzden daha az yalan söylediklerini itiraf etmiş.

Peki Ya Erkekler?

Kadınlar, erkeklerin yalan söylemesinin geçerli olduğu konuları da belirtti. Mesela, yüzde 61’e göre erkeklerin nasıl göründüğü ile ilgili yalan söylemesi kabul edilebilir. Yüzde 48’ine göre başkalarını ne kadar çekici bulduğuyla ilgili ve yüzde 39’u yataktaki performansıyla ilgili yalan söylemelerini kabul edilebilir bulmakta. Yüzde 91’i ise erkeklerin hissettikleriyle ilgili yalan söylemesini doğru bulmuyor.

Bir önceki yazımız olan Hayata Yeniden Sarılmak İçin Yapabilecekleriniz başlıklı makalemizde kişisel gelişim ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
94 Paylaşım, 98 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir