kadinlarin-en-sik-yasadigi-cinsel-sorunlar

Kadınların En Sık Yaşadığı Cinsel Sorunlar


Sizde cinsel sağlığınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, belki yaşadığınız sorunun nedenlerinden biri bu olabilir! Kadınlarda sıklıkla görülen cinsel problemleri ve olası sebeplerini sizler için araştırdık.

Cinsel sağlık, sadece kendimizi nasıl hissettiğimizi değil; ilişkimizin kalitesini etkileyen oldukça önemli bir belirleyicidir.  Günlük yaşam üzerindeki büyük etkisine rağmen, cinsel bozukluklar ve bu bozuklukların hayatımızı nasıl etkilediği ile ilgili çok az sayıda araştırma bulunmaktadır.

Kadınlarda sıklıkla görülen cinsel problemler:

İngiltere’de 6,777 katılımcı ile birlikte yapılan geniş çaplı bir anket, yalnızca kadın katılımcılar ile yapılmıştır. Bu anket, kadınların yaşadığı cinsel problemlerin neler olduğunu ve ne sıklıkta görüldüğünü gözler önüne seriyor.

  • Son 1 yıl içerisinde cinsel bir rahatsızlık yaşadığını belirten kadınların oranı yüzde 51.2 olarak belirlendi.
  • Cinsel yaşamlarındaki rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan problemler nedeni ile kendisini stres ve baskı altında hisseden kadınların oranı ise yüzde 10.9 olarak belirlendi.
  • Yaşanan cinsel problemler arasında en yaygını ise yüzde 34.2’lik oran ile cinsel isteksizlik olarak belirlendi. Cinsel isteksizlikten sonra ise yüzde 12’yle cinsellikten haz almama, yüzde 5.2’yle cinsel ilişki yaşarken kendini gergin hissetme, yüzde 7.5’le cinsel ilişki yaşarken fiziksel olarak acı duyma, yüzde 8.2 oranında cinsel uyarılma yaşayamama durumu, yüzde 16.3 ile kişinin orgazm olamama durumu, yüzde 2.3 ile erken orgazm olma sorunu ve yüzde 13 ile vajina bölgesinin çok kuru olma sorunu geliyor. Tabi ki bu tür rahatsızlıkların yaşa göre farklılıklar gösterdiğinin altı çiziliyor. Mesela, cinsel birliktelik yaşarken gergin olma ve orgazm olamama sorunları daha erken yaşlarda ortaya çıkarken, cinsel isteksizlik ve vajina bölgesinde yaşanan kuruluk ise daha ileriki yaşlarda görülen problemler olarak ortaya çıkıyor.
  • Araştırmaya katılan kadınların yüzde 27.4’ü kendi cinsel istekleri ile partnerlerinin beklentileri arasında büyük bir oranda farklılıklar olduğu ortaya çıktı.
  • Partnerinin yaşadığı problemden dolayı cinsel yaşamında sıkça sorun yaşadığını belirten kadınların oranı ise yüzde 17.1 olarak belirlendi.

Kadınların yaşadığı bu tür cinsel zorlukların arkasında birçok farklı faktör bulunmaktadır. Cinsellik ile ilgili rahat bir şekilde konuşamama durumu, ilişkiden tatmin olmama, yaşanılan cinsel istismar ve cinsel hastalıklar bu faktörler arasında en yaygın olanlarıdır.

Bir önceki yazımız olan Cinsel İsteğe Etki Eden 7 Faktör başlıklı makalemizde cinsellik, erkek sağlığı ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

102
100 paylasim, 102 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı