kadinlarin-ihmal-etmemesi-gereken-saglik-testleri-0

Kadınların İhmal Etmemesi Gereken Sağlık Testleri


Kadınların belli başlı bazı sağlık taramalarını düzenli bir şekilde ve zamanında yaptırıyor olması deyim yerindeyse ‘hayat kurtarıyor’. Kanser tarama testleri, tiroit, D vitamini düzeyi ve mamografi gibi testlerin ihmale gelmediğini ifade eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlar, kadınlar için önemli olan testleri sıraladı.

Hastalığı Beklemeyin

Henüz herhangi bir belirti vermeyen bir hastalığı önceden saptayan tarama testlerini yaptırmak için hastalanmayı beklemenize gerek yok. Tarama testleri; belirtilerine henüz rastlanmayan hastalığı, zararlı bir durumu ya da risk faktörlerini belirlemek adına yapılan tarama testleridir. Jinekolojik muayene, ayrıntılı kan testleri ve kanser tarama yaptırılması için bazı belirtilerin ortaya çıkmasını beklememek gerekir. Sağlıklı kadınların önleyici tedbir olarak belli aralıklar ile bu tarama testlerini mutlaka yaptırması gerekmektedir.

Kanser Tarama Testleri

Hayat kurtarıcı testlerin ilk başında kanser tarama testleri gelmektedir. Kanser tarama testleri ne kadar erken tanı konulur ise tedavi şansı o kadar iyi olacaktır. Ultrasonografi yöntemi ile yapılan yıllık jinekolojik muayene sayesinde yumurtalıklarda var olan kitleler henüz çok küçükken bile saptanabilir.

Kan Tahlilleri

Kan kolesterol düzeyleri, açlık kan şekeri, tam kan sayımı, D vitamini düzeyi ve tiroit fonksiyon testi gibi bazı kan testlerini yaptırmak hastalık risklerini belirleyerek önlem almayı sağlamaktadır. Bu sebeple kadınlar kan testlerini belli aralıklar ile (6 ay-1 yıl) tekrar etmelidir.

Kemik Ölçümü

Menopoz sonrası kemik dansitometresi yapılarak, kemik erimesinin taranması da büyük önem taşımaktadır. Osteoporoz sorunu saptandıktan sonra alınacak tüm önlemler ve osteoporoz tedavisiyle ileriki yaşlarda hayat kalitesini tehdit eden kemik kırıkları önlenmiş olacaktır.

Mamografi

Bir kadının yaşamı boyunca meme kanseri olma riskinin %10 olduğu belirtilmektedir. Meme kanserini taramada en etkili yöntemse mamografidir. Mamografi yöntemi ile meme kanseri daha fark edilebilir hale gelmeden hemen önce yakalanabilmektedir. Mamografi ile tarama yapmanın, meme kanserinden ölüm riskini önemli bir ölçüde azalttığını ortaya koyuyor. Ayrıca belirtmek isterim; artık elle muayene, meme kanserini taramak için önerilmemektedir. Mamografi kontrolü sırasında radyasyona maruz kalma endişesi yaşayan bazı kadınlar tarama yaptırmaktan kaçınabilmektedir. Fakat yapılan çalışmalar sonucuna göre, mamografi sayesinde meme kanserine bağlı ölümlerin önlendiği ortaya konmuştur. Yani mamografi makinesinin neden olduğu radyasyon düzeyi son derece düşük ve önemsizdir.

Pap Smear Testi

Yaygın kanserlerden biri olan rahim ağzı kanserini tarayabilmek adına pap smear testi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Smear testinin 21 yaşından itibaren yapılması önerilmektedir. Eskiden senede 1 kere yapılması önerilirken, şimdi ise 3 yılda bir yapılması yeterli görülmektedir. Smear testi yapılarak rahim ağzı hücrelerinde kanser öncesi değişiklikler tespit ediliyor. Bu sayede çok daha basit tedavi yöntemleri uygulanarak rahim ağzı kanseri engellenmiş oluyor.

Bir önceki yazımız olan Varis Tedavisinde Kullanılan Son Yöntemler başlıklı makalemizde cilt bakımı, kadın sağlığı ve varis tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

109
103 Paylaşım, 109 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir