kaju-bitkisi-fistigi

Kaju Bitkisi ve Fıstığı


Kaju Bitkisi Ve Fıstığı hakkında bilgi vermek gerekirse; Kaju bitkisi (Anacardium occidentale) orijini Brezilya olan herdem yeşil geniş yapraklı bir ağaçtır. Sıcağı ve nemi sevdiği için tropikal iklim kuşağında yetişir bu yüzden Ekvator çevresine yayılmıştır. 6 metre ile 14 metre arasında boylanabilir.

Dünyanın en büyük kaju ağacı Brezilya’nın Parnamirim şehrindedir. Kaju elması adı verilen meyveleri vardır ve meyveleri sayesinde değerli bir ağaçtır.

Çekirdeğinde kaju fıstığı barındıran kaju elması taze yenebildiği gibi sirke yapımından alkollü içecek yapımına kadar geniş bir kullanım alanı sunar. Ayrıca ağacın yapraklarından çay yapılıp tıbbi amaçlar ile kullanılabilir.

Kaju Fıstığı

Kaju fıstığı kaju elmalarının çekirdeklerinden üretilir. Her elmadan bir tane kaju fıstığı çıktığı için ve yetiştiriciliği her iklime uymadığı için pahalı bir yemiştir.

Günümüzde dünyanın en büyük üreticisi ve ithalatçısı Hindistan’dır. Kaju fıstığı çok besleyici bir yemiştir. 100gr’lık serviste günlük protein ihtiyacının %36’sını, demir ihtiyacının %83’ünü karşılar. Manganez, magnezyum, potasyum, çinko minerallerine sahiptir. Prostat büyümesini engelleyici olduğu bilinen beta-sitosterol açısından zengindir. Ancak içerdiği yüksek kalori nedeniyle (100gr’da 553kcal) ölçülü yenmesinde fayda vardır.

Kuru yemiş olarak tüketilebileceği gibi çeşitli soslar ve bitkisel peynir hazırlamak için de kullanılabilir.

Kaju Peyniri

Kaju peyniri hayvansal süt ile üretilen peynirlere güzel bir alternatif bitkisel kaynaklı peynirdir. İçerdiği yüksek protein ve demir sebebiyle veganların gözdesi olan kaju peynirini hazırlamak çok kolay.

Malzemeler:

# 1 su bardağı kaju fıstığı (130gr)

# 2 çay kaşığı limon suyu

# 2 çay kaşığı karabiber

# 1 çay kaşığı sarımsakotu ya da ince doğranıp ezilmiş taze sarımsak (isteğe bağlı)

# tuz

Hazırlanışı:

Kaju fıstıklarını yumuşaması için bir saat kadar suda beklettikten sonra diğer malzemeler ile beraber mutfak robotundan geçiriyoruz.

Kıvamını ayarlamak için su ekleyebilirsiniz, ekmeğe sürülebilir bir kıvam tavsiye edilir. Tarifi modifiye edebilir ve damak zevkinize göre baharatlar ekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sarımsağın Faydası başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme ve sarımsağın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
76 Paylaşım, 80 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir