kalp-krizi-tahmin-edilebilecek

Kalp Krizi Tahmin Edilebilecek


Oxford Üniversitesi’nde çalışmalar yapan araştırma ekibi, kimin kalp krizi geçireceğini tahmin edebilecek yepyeni bir kalp görüntüleme yöntemi geliştirdiğini duyurdu.

Oxford Üniversitesi’nde araştırma yapan ekibe göre, yeni görüntüleme sistemi dünyada en çok ölüme sebep olan tıbbi vakalardan kalp krizi ve felçlerin tedavisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olacak. Yeni sistem sayesinde kimlerin saatli bomba gibi bekleyen kalp krizi riski altında olduğunu belirlemek mümkün olacak. Kalp damarlarının etrafındaki yağ ve iltihaplanma ya da kızarıklık şeklinde açıklanabilecek enflamasyon bu sayede incelenebiliyor. Bu şekilde, kalp krizi veya felç riski altında olan yüksek riskli hastalarda bu gibi durumları önlemek için çok daha yoğun bir tedavi uygulanabilmesi mümkün kılınacak. Uzmanlar, enflamasyonun kalp hastalıklarındaki rolünü bir süredir mercek altına almış inceliyordu.

KALP KRİZİNİ NE TETİKLİYOR?

Enflamasyon, bir yeriniz kesildikten sonraki kızarma, şişme veya acı hissidir. Fakat bu süreç aslında vücuttaki tüm dokularda görülmektedir. Kalp damarlarının içinde yer alan enflamasyon, istikrarsız plakların birikimi ile ilişkilendirilmektedir. Bu plaklar parçalanabiliyor ve kalp damarını tıkayarak kalbi oksijensiz bırakıyor. Yani bir başka deyişle bu durum kalp krizini tetikliyor. Kardiyolojideki en önemli buluş kalp damarlarının içinde bulunan enflamasyonu görebilmek oldu.

HER YIL 300 BİN KİŞİ

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de her yıl 300 bin kişide kalp krizinin görüldüğünü ve 125 bin kişinin ölümüne yol açtığını açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Durduk Yere Kilo Aldıran Alışkanlıklar başlıklı makalemizde diyet, formda kalmak ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

83
80 paylasim, 83 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı