Kan Uyuşmazlığı Nedir? Akraba Evliliklerinde Kan Uyuşmazlığı

2 min


1
96 paylasim, 1 puan

Özellikle akraba evliliklerinde çok daha sık rastlanılan kan uyuşmazlığı durumunun nedenleri ve alınabilecek önlemleri neler, bunlar hakkında bir yazı yazdım. Uzman kişilerin görüşlerinden derlediğim kan uyuşmazlığı nedir? Akraba evliliklerinde kan uyuşmazlığı yazımı evlenecek çiftlerin ve anne olmak isteyen kadınların okumasını öneriyorum.

Kan uyuşmazlığı durumunun olup olmadığı resmi nikah kıyılmadan önce yapılacak olan sağlık raporunda kolay ve net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Erkeğin kan grubu pozitif (+), kadının kan grubu negatif (-) ise kan uyuşmazlığı olarak adlandırılan bu ciddi durum ortaya çıkar.

Bu gibi bir durumda anne hamile kaldığı zaman eğer bebeği negatif (-) kan grubuna sahip ise bir sorun teşkil etmez. Fakat bebek pozitif (+) kan grubuna sahip ise o zaman bebek ve anne arasında kan uyuşmazlığı ortaya çıkacaktır. Bu durum beraberinde bebeğin ve annenin hayatını tehlikeye sokabilir.

İlk bebekte bu durum pek sıkıntı yaratmaz. Anneden geçecek antikorlar bebeğinde bağışıklık yapar. Ancak ikinci bebekte bu antikorlar kansızlık (anemi) hastalığına neden olabilir.

Bebeğin kanının anneye geçmesi durumunda ise annenin vücudu bu duruma karşı güçlü bir antikor üretir. Eğer anne kürtaj olursa, düşük yaparsa ya da dış gebelik gibi bir durum ile karşı karşıya kalırsa bu defa anneye 72 saat içerisinde ANTİ-D iğnesi yapılmalıdır. Bu iğne anne adayına kalçadan yapılır. Eğer anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı durumu saptanmışsa 28. haftadan itibaren anneye erken korunma iğnesi yapılabilmektedir. Gebeliğin ileri ki dönemlerinde ise annenin düzenli olarak kan değerlerine bakılması gerekmektedir.

Akraba evliliklerinde kan uyuşmazlığı sorunu çok daha sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Neden mi? Akraba evliliklerinde kan uyuşmazlığı sorunun ortaya çıkmasında en büyük neden; aynı genleri taşıyan anne ve babanın çocuğa genlerinin ortak geçecek olması durumudur. Akraba evliliği yapan çiftlerin bebeğinin hasta olma olasılığı diğer evlilikteki bebeklere göre çok daha fazla bir olasılıktır. Bu söylediğimiz ‘onların asla sağlıklı bebekleri olmaz’ anlamına gelmemektedir. Akraba evliliği yapan kişilerin aile ağacı çizilmelidir. Bu ağaçta hangi hastalıkların olduğu ve bebeklerin yüzde kaçının sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından mutlaka saptanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hayatınızı Tehlikeye Atan Davranışlar başlıklı makalemizde antibakteriyel ürünlerin kullanımı, antibakteriyel ürünlerin zararları ve ayakkabı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
96 paylasim, 1 puan

Tepkiniz nedir?

confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
hate
0
hate
lol
0
lol
love
0
love
omg
0
omg
win
0
win
Sahra Beste DERİN
Haliç Üniversitesi- Halkla İlişkiler ve Tanıtım (2016 Mezun) Psikolojik vakalarla ilgili, yazmayı çok seven ve her daim gülen bir Editör. :)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı