karaciger-yaglanmasina-karsi-alinabilecek-etkili-onlemler

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Alınabilecek Etkili Önlemler


Karaciğer yağlanmasına karşı henüz etkin bir tedavi yöntemi yok, ancak günlük yaşantımızda alacağımız bazı tedbirler sayesinde bu durumundan korunabilmemiz mümkün. Peki, karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek etkili önlemler neler?

Masadan Doymadan Kalkın

İştah açıcı ve özendirici yiyeceklere karşı koymak şüphesiz ki kolay olmayacak. Fakat bir kereden bir şey olmaz diyerek midenizi tıka basa doldurmak yerine, hem evde hem de dışarıda yemek yerken masadan doymadan kalkın.

Şok Diyetler Karaciğeri Yağlandırıyor

Karaciğer yağlanmasına karşı vücudunuzu korumak istiyorsanız, fazla kilolardan kurtulmanız şart. Fakat kesinlikle ve kesinlikle şok diyetlerden uzak durmalısınız. Şok diyetler karaciğer, kalp ve böbreklere zarar veriyor. Hatta bu diyetler ölümle bile sonuçlanabiliyor. Aynı zamanda hızlı ve ani kilo kaybı sanıldığı gibi yağlardan kurtarmıyor, aksine karaciğere yağ asidi akımını arttırarak karaciğer yağlanmasına yol açıyor. Karaciğer yağlanması sorunu olan bir kişinin mevcut kilosunda %3 azalma sağlayabilirse karaciğer yağlanması gerilemeye başlıyor. Bu yüzden dengeli kilo vermelisiniz.

Şekerli Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durun

Gofret, bisküvi, krema, mayoneze ve baklava gibi ürünlerin içerisinde bulunan glikoz, fruktoz veya mısır şurubu gibi tatlandırıcılar şişmanlığı tetikliyor. Ambalajlı, katkı maddeleri içeren hazır gıdalardan ve beyaz undan yapılan yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Bir Fincan Şekersiz Kahve İçin

Kahvenin içeriğindeki kafeol, kafestol, karweol, polifenol ve melanoid gibi antioksidan ve iltihabı önleyici maddeler karaciğerde yağlanma ve alkole bağlı karaciğer hasarına iyi geliyor. Hatta siroz hastalığına ve karaciğer kanserine karşı önleyici olduğunu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Günde 1 fincan kahvenin karaciğerde kırk yıl hatırı var.

Mevsim Sebzelerini Tüketin

Sağlıklı ve dengeli beslenerek karaciğer yağlanmasını geriye çevirmeniz mümkün. Bunun için Akdeniz diyetini uygulamayı deneyin. Hayvansal yağlardan, işlenmiş et ürünlerinden ve aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçının. Meyveleri mutlaka aşırıya kaçmadan ve posası ile birlikte tüketmeye çalışın. Lifli gıdalar faydalarını atlamayın ve tavuğu derisi ile birlikte tüketmeyin.

Her Gün 45 Dakika Tempolu Yürüyün

Özellikle gün boyu oturarak çalışan biriyseniz çok daha fazla risk altındasınız demektir. Gün içerisinde mutlaka hareket etmeye çalışın. Her gün en az 45 dakika düzenli yürüyüş yapın.

Bitkisel Karışımlara Dikkat Edin

Bilinçsiz bir şekilde kullanılan bazı bitkisel ürünler karaciğere faydadan ziyade zarar verebiliyor. Açıkta satılan, nereden geldiği belirsiz ve içeriği belli olmayan ürünlerin kullanılması karaciğeri iflasa bile götürebiliyor.

Alkolden Mutlaka Uzak Durun

Karaciğere en çok zarar veren ve karaciğer yağlanmasına en çok yol açan temel etkenlerden biri alkoldür. 10 yıldan fazla düzenli ve karışık alkol türlerini kullanan kişilerde karaciğer yağlanması ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Birde bu kişilerde kilo fazlalığının olması karaciğer için tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor.

Diyabet ve Hipertansiyonunuzun Tedavisini İhmal Etmeyin

Eğer ailenizde diyabet, obezite ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar ya da hipertansiyon varsa mutlaka check-up yaptırmalısınız. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, karaciğer yağlanması ile kalp hastalıkları riskinin her geçen gün arttığına işaret ediyor. Aynı zamanda diyabet ve karaciğer yağlanması olanlarda siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski de çok daha fazla artıyor.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız? başlıklı makalemizde kanserden korunmanın yolları ve kanserle savaşma hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

118
113 Paylaşım, 118 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir