karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Etkili Besinler


Son zamanlarda karaciğer yağlanması günümüzün yaşam şartları, sağlıksız beslenme nedeniyle yaygınlaşmaya başlamıştır. Karaciğer yağlanması problemi ile birlikte baş ağrılarında meydana gelen artış, ciltte veya vücutta ortaya çıkan sivilceler, devamlı olarak halsizlik ve yorgunluk hissetme, ciltte fazla yağ üretimi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Belirtmiş olduğumuz bu belirtileri taşıdığınızı düşünüyor ve karaciğer yağlanması problemi ile karşı karşıyaysanız karaciğer yağlanmasına karşı etkili besinleri öğünlerinize eklemenizi ve düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Beyaz Renkli Sebzeler

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-02

Sülfür içeriği yüksek olan sarımsak ve soğan tüketmek karaciğer yağlanmasına sebep olan kimyasalların karaciğer hücrelerinden arındırılması bakımından etkilidir.

En etkili karaciğer detoksu sağlayan beyaz renkli sebze olan enginar tüketmeniz gereken sebzelerin başında gelmektedir.

Yeşil Elma

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-03

Kanda bulunan şeker seviyesini düşürmekte etkili olan yeşil elma aynı zamanda içeriğinde bulunan antioksidanlar ile karaciğer yağlanmasına karşı harika bir detoks görevi görür.

Greyfurt

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-04

Karaciğerde oluşan yağları ve toksinleri temizleyen mekanizmanın tetiklenmesini sağlayan enzimleri içeren greyfurt, öğünlerden önce tüketilmesi durumunda kilo vermeyi de destekler.

Yağsız Süt ve Süt Ürünleri

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-05

Vücudunuzun ihtiyacı olan protein ihtiyacını karşılayan süt ve süt ürünlerini tüketirken çokta aşırıya kaçmamak gerekir ve yağsız olan süt ve süt ürünlerini tüketmeniz gerekmektedir.

Avokado

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-06

Günde bir adet avokado tüketerek vücudun ihtiyaç duymuş olduğu besin miktarının bir bölümünü karşılarsınız. Avokado aynı zamanda vücudunuzda biriken zararlı yağ asitlerini hedef alarak yok eder ve karaciğer yağlanmasına karşı savaşır.

Mor Renkli Meyveler

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-01

Kızılcık, mor üzüm, mor kiraz, böğürtlen ve yaban gibi mor renkteki meyvelerin içeriğinde antioksidan bol miktarda bulunmaktadır. Mor renkli meyveleri tüketerek karaciğer fonksiyonlarında meydana gelen sorunları giderebilir ve bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına karşı da etkili olan mor renkli meyveleri öğün aralarınızda tüketebilirsiniz.

Kurubaklagiller

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-07

Lif ve bitkisel protein açısından yüksek ve doymuş yağ oranının düşük olması karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Haftada iki kez öğünlerinizde nohut, mercimek, kurufasulye ve barbunya gibi kurubaklagillerden tüketmelisiniz.

Limon Suyu

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-08

Birçok açıdan faydalı olan limon suyu içeriğindeki antioksidanlar ile karaciğer yağlanmasına karşı detoks işlevini görür. Sabah aç karnına 1 bardak limon suyu tüketerek güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

Tam Buğdaylı Tahıllar

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler-09

Çavdarlı gevrek, tam buğdaylı ekmek ve yulaf kepeği gibi karbonhidrat açısından zengin tahıl grubunda yer alan gıdalar ayrıca lif açısından zengindir. Günlük beslenmenize ölçüyü kaçırmamak koşuluyla eklemelisiniz.

Kırmızı Renkli Sebze ve Meyveler

karaciger-yaglanmasina-karsi-etkili-besinler10

C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan etkisi bulunan domates, kırmızı biber, karpuz, domates gibi kırmızı renkli meyve ve sebzeleri tüketerek karaciğer yağlanmasına karşı savaşabilirsiniz.

Karaciğer detoksu için beslenmenizin yanı sıra günde mutlaka en az 2 litre su tüketimine özen göstermeli ve maden suyu, kefir gibi sağlıklı içecekleri tüketerek desteklemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Antidepresan Görevi Üstlenen Besinler başlıklı makalemizde depresyon ve doğal antidepresan hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

105
105 Paylaşım, 105 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir