karbonhidrat-tuketimini-dengelemek

Karbonhidrat Tüketiminizi Dengeleyerek Kışın Kilo Verebilirsiniz


Sonbahar ve kış mevsimlerinin gelmesiyle birlikte karbonhidratlı besinlere yönelmeye başlayarak doğal olarak kilolarınızı kontrol altında tutmakta zorlanabilirsiniz. Karbonhidrat açısından zengin olan sonbahar, kış mevsimlerinde fazla tüketilen içecek ve besinlerin başında genellikle soğuk havalarda içinizi ısıtan salep, sıcak çikolata, boza gibi içecekler yer alırken erişte, makarna, pirinç pilavı, kestane ve sıcak tüketilen tatlılar günlük beslenme programınızda fazla tükettiğiniz besinler arasında yer alıyor ve egzersizlerinizi aksatıyorsanız kilo alınması kaçınılmaz oluyor.

Doğru karbonhidrat beslenme planı ile Karbonhidrat Tüketiminizi Dengeleyerek Kışın Kilo Verebilirsiniz.

Karbonhidratları sağlıklı ve sağlıksız olarak ayırın

Sağlıklı olan karbonhidratlar, glisemik içeriği düşük, arıtılma işleminden geçilmemiş ve lif değeri zengin olan besinlerdir. Sağlıklı karbonhidratlara bulgur, sebze, meyve ve şeker yerine kullanabileceğiniz bal bu gurubun içerisinde yer almaktadır.

Sağlıksız olarak adlandırılan karbonhidratlar ise glisemik içerik oranları yüksek, lif oranları düşük ve arıtılma işlemlerinin ardından yemeklerimizde ve sofralarımızda kullandığımız reçel, şeker, beyaz pirinç, beyaz un, makarna ve erişte gurubuna dahil olan besinlerdir.

Tüketmiş olduğumuz gıdalar arıtılma işleminden geçtikçe vücut sağlığımıza verdiği zararlar yükselirken aynı zamanda besinlerden almamız gereken minerallerin ve vitaminlerin oranları azalarak olması gereken değerlerin altında kalarak bu besinlerden vücudun fazla fayda sağlaması söz konusu değildir.

karbonhidrat-tuketiminizi-dengelerek-kisin-kilo-verebilirsiniz-01

Karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

# Kahvaltı öğünlerinizde marmelat ve reçel gibi sağlıksız karbonhidrat içeren gıdalar yerine aşırıya kaçmamak suretiyle bal tüketilebilir.

# Karbonhidrat değeri yüksek olan patates haşlanarak ya da fırında yağsız pişirilerek yanında farklı bir karbonhidrat içeren gıda olmadan tüketebilirsiniz.

# Sağlıksız karbonhidratlar gurubuna giren pirinç, erişte, makarna gibi besinlerin yerine esmer makarna, bulgur pilavı gibi karbonhidrat oranı düşük besinleri tercih edebilirsiniz.

# Özellikle sonbahar, kış mevsimlerinde tüketilen kuru bakliyatların haftanın 2 ya da 3 günü tüketebilirsiniz.

# Soğuk havaların vazgeçilmesi ve şifa kaynağı olan çorbaların içerisinde şehriye, un, pirinç, erişte yerine bulgur veya tam buğdaylı gıdaları tercih etmelisiniz.

# Sağlıklı karbonhidrat açısından bol olan salatalar hazırlayarak vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat tüketimi sağlayabilirsiniz.

# Bu püf noktalarına dikkat etmeniz sağlıklı bir şekilde kilolarınızı kontrol altına alabileceği gibi soğuk havalar nedeniyle hareketlerinizi kısıtlayarak egzersiz ve yürüyüş yapmaktan sakın üşenmeyin. Ve su tüketiminizi kontrol altına alarak günde 2-3 litre su içmeyi de ihmal etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Verilen Kiloyu Korumanın Yolları başlıklı makalemizde diyet, formda kalmak ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

121
116 Paylaşım, 121 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir