karin-sismesinin-nedeni

Karın Şişmesinin Nedeni


Karın şişkinliği genel olarak bağırsakların çalışmalarında herhangi bir bozukluk yani düzensizlik olmasına bağlı bir durumdur. Bu durumun en sık nedeni ise irritabl bağırsak sendromu ya da spastik kolon denilen bir durumdur.

Bu kişilerde bağırsak çalışması bozulmuş ve bağırsak kaslarında düzensiz kasılmalar oluşur. Kalın bağırsağın splenik fleksura adı verilen karnın sol üst kenarındaki bölgesinde gaz sıkışması olur ve karın üst kısımlarında özelliklede sol üst kısımda rahatsızlık, adale spazmı, şişkinlik ve ağrı şikayetlerine sebep olur. Aynı zamanda bağırsak kanserlerinde de karında şişkinlik oluşabilir. Eğer daha önce karın ameliyatı geçirmiş bir kişi ise oluşabilecek bağırsak yapışıklıkları da karında şişkinlik olmasına sebep olabilir.

Ayrıca çok yağlı gıda tüketildiği zaman mide boşalması geciktiği için şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyulabilir. Yiyeceklerin hızlı tüketilerek ve iyi çiğnenmeden yenmesi, asitli içeceklerin tüketilmesi ve hareketsiz yaşamda karında şişlik şikayetlerine neden olabilmektedir. Yani gaz ve şişkinlik yakınmaları basit bir hazımsızlık nedeni ile olabileceği gibi enzim eksiklikleri, iltihaplanmalar, yapışıklık ve kanser gibi değişik birçok rahatsızlıktan dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu nedenden dolayı bu tarz yakınması olan kişiler, eğer yakınmaları sürekli devam ediyor ise en kısa zamanda mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Yutulan havayı azaltmak için sakız çiğnememek, sert şekerleme yememek ve yemekleri küçük lokmalar halinde çok daha yavaş yemeniz faydalı olacaktır.

Gaz yakınmaları diyet yaparak geçmiyorsa antiasitler, sindirim enzimleri ve bağırsak çalıştırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Hıçkırık Nöbetlerine Çözüm! başlıklı makalemizde hıçkırığa ne iyi gelir, hıçkırık ve pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

79
75 Paylaşım, 79 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir