karma-cilt-tiplerine-ozel-maske-tarifleri

Karma Ciltlere Özel Maske Tarifleri


Karma ciltlerde oluşan fazla yağlanmayı azaltmak ve büyük görünüme sahip olan gözenekleri küçültmek için etkili olan karma cilt maskesi tariflerimizi cilt bakım rutininize dahil ederek doğal cilt bakımının keyfini çıkartabilir ve düzenli kullanım sonucunda cildinizin güzelliğini ortaya çıkartabilirsiniz.

Karma ciltler için vereceğimiz bakım maskelerini uygulamadan önce cilt tipinizden emin değilseniz bir kağıt yardımıyla T bölgesi testi yaparak cilt tipinizden emin olabilirsiniz.

Cilt tipinizi belirlemek için uygulamanız gereken yöntem;

İlk önce cildinizi iyice temizleyin ve kurulayın. Cildinizin tamamen kuru olduğuna emin olduktan sonra bir kağıt mendil ile yüzünüzü kapatın ve parmak uçlarınızı kağıt mendil üzerinde yüzünüzün tamamında gezdirin ve mendili cildinizden yavaş bir şekilde kaldırın.

# Mendilin tamamında yağ lekeleri var ise yağlı cilt tipine sahipsiniz.

# Mendilin sadece çene, burun ve alın kısmına denk gelen yerlerde yağ lekesi bulunuyorsa karma cilt tipine sahipsiniz.

# Mendil üzerinde yağ lekesi yoksa kuru cilt tipine sahipsiniz.

Yoğurt Maskesi

# Yoğurt maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler;

# Yarım yemek kaşığı yoğurt

# Yarım yemek kaşığı mısır unu

# Yarım yemek kaşığı yulaf ezmesi

Not: Yoğurt maskesini cildinize uygulamadan önce cildinize buhar uygulayarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yoğurt maskesini cildinize uygulamak için bütün malzemeleri bir kabın içerisinde koyu bir kıvama gelene dek karıştırın ve cildinize nazik bir şekilde sürün. Yoğurt maskesini yüzünüze uygularken dairesel masaj hareketleriyle sürmeniz cildinizin kan dolaşımını hızlandırmaya ve maskenin cildinize daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olacaktır. Maskeyi cildinizde 10 dakika bekletin ve ılık su yardımıyla cildinizi maskeden arındırın.

Limon Maskesi

# Limon maskesini hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

# Yarım limon suyu

# 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

# 1 yemek kaşığı badem (ezilmiş)

Limon maskesini yüzünüze uygulamak için tüm malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve elde ettiğiniz karışımdan fındık büyüklüğünde parçayı avucunuza alın ve yuvarlayarak avucunuzda ısıtın ve ısıttığınız parçayı azar azar su ekleyerek koyu kıvamlı bir maske elde ettikten sonra temiz olan cildinize nazik bir şekilde sürün. Yaklaşık 5-10 dakika cildinizde bekletmiş olduğunuz limon maskesini ılık su yardımıyla cildinizden temizleyin.

Süt Maskesi

Süt maskesini hazırlamak için gerekli malzemeler;

# Yarım çay bardağı süt

# 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Süt maskesini hazırlamak için öncelikle sütü bir cezveye ekleyin ve üzerine yulaf ezmesini de ilave ettikten sonra karıştırarak orta ateşte ısıtın. Isıtırken kaşık yardımıyla yulaf ezmesini ezin. Koyu ve pelte kıvamına geldiğinde ocaktan alın ve ılınması için bekletin. Süt maskesi ılındıktan sonra parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak uygulayın ve 5 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımında Yaban Mersini Etkisi başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve göz çevresi bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
84 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir